| AMRAlina a întrebat:

Buna TPU...am nevoie de ajutor...am 14 ani, sunt clasa a 8 a si din clasa a 5 a pana acum,am fost cea mai buna din clasa, am avut mereu cele mai mari medii la fiecare sfarsit de an...Acum sunt tot la fel dar faza este ca este o fata cu mine in clasa dintr-a 5 a...pana in semestrul trecut era o tarfa si o parasuta, lua numai premiul 3-4 si toti o vorbrau pe la colturi, pana si profesorii.A prinso ma-sa ca umba cu baieti periculosi cu 9-10 ani mai mari ca ea si a intrat in ea si de an ul acesta a inceput sa invete, mai ca m-a ajuns...de la inceput de an toti o lauda,numai cuvinte bune, ca e singura care invata si asa mai departe.Am avut o perioada in care am lipsit o saptamana din cauza unei boli si cand m-am intors la scoala au inceput profesorii sa imi zica" Da' mai dai si tu pe la scoala,te-ai lasat de invatat,lipseti prea mult de la scoala,inveti numai cand trebuie sa te asculte un profesor, in rest nu inveti" etc dar eu invat la fel de bine....In prima zi dupa acea saptamana lipsita am venit la scoala si mi-a pus profa de engleza 2, pentru ca am lipsit "de la orele ei importante"
Fata aia copiaza pe la teste,se da pe langa toti profesorii cu linguseli, rade cu ei toata ziua.
Imi vine sa ii dau un pumn in gura cand o vad cum se lauda.
Faza nasoala e ca de la inceput de clasa a 8 a nu e zi in care sa nu ma cuprinda gelozia,nervii,stresul si plansul.
Am ajuns asa de rau incat plang si daca imi zice cineva "vezi ca ai o scama pe bluza"
Cand incerc sa ii zic mamei mele ce am,cum au inceput sa se poarte cei de la scoala cu mine si nu numai nu pot,ma bufneste plansul.
Vreau sa imi spuneti cum pot scapa de aceasta gelozie pe acea persoana,cum pot scapa de nervi, stres si plans.
Chiar am nevoie de ajutor

Răspuns Câştigător
| syd2 a răspuns:

Asculta, tie ce iti este important, sa te bage altii in seama ca ai note bune sau sa stii pentru tine ca esti desteapta? Starea in care te afli nu te ajuta la invatat, de aceea trebuie sa te cureti de toate emotiile (TOATE ) si sa fii indiferenta de tot in afara de scopurile tale. La ce vrei sa ajungi? Daca vrei sa fii prima trebuie sa ignori cu*rva aia si sa fii cu profesorii asa ca si cum ai invata doar pentru a obtine cunostinte si note fara sa te lingusesti. Stiu, ma enerveaza si pe mine lingusitorii. Si tine minte, gelozia, nervii, stresul si plansul n-o sa te ajute sa inveti mai bine. Si inca ceva, daca o sa-i dai un pumn, n-o sa patimesti decat tu asa ca ai grija. sa ai grija ce faci...

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pînă într- a V-a se dădea premiul I la trei sferturi din clasă.
Acum nu mai e doamna învățătoare. Cloșca aia care v-a crescut ca pe niște pui golași.
S-a schimbat calimera.
Dacă ești cea care te crezi că ești, încearcă să treci peste acest impediment, peste această criză de potențial și, puțin cîte puțin, poate vei ajunge la vechiul standard ( nivel).
Hai, curaj!

| corolav a răspuns:

Și-apoi, de unde să știm noi că tu ești cea care ai dreptate și ție să îți acordăm sfaturi și ajutor?

| Takatsuki a răspuns:

Ce pot spune, mă asemăn cu tine, exceptând faptul că eu nu învăț așa mult. Din cauza colegilor prea incompetenți și a ratatelor de la clasele celelalte care se iau de mine doar pentru a arăta că ele sunt mari și tari, de fiecare dată când sunt jignită, îmi dau lacrimile. Și tot din această cauză, am început să mă tai cu lama... Revenind la întâmplările tale, încearcă să nu bagi de seamă ce spun profesorii sau ce note îți dau... Nota primită de la profesor reprezintă lucrurile neștiute despre tine.În legătură cu târfă, dă-o dracu, tot târfă va rămâne. Atunci când o să ajungă la liceu, n-o să știe mai nimic, pentru că nu a învățat materiile din clasele precedente, scăzând. La liceu proastei n-o să-i mai meargă lingușitura la profesori, scăzând considerabil. Odată ce devii târfă, nici că mai scapi de etichetă.