| Chocolateforyou a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru!

Sunt fata si sunt clasa a 8a.

Nu sunt fumatoare inraita, doar ca am mai incercat, insa dupa ce am patit nu cred ca mai pun gura pe tigara.

Miercuri am fost cu o colega sa fumam in spatele scolii si nu mi-am dat seama ca e un gemulet prin care se vede tot si m-a vazut profa de mate. Nu mi-a zis nimic la ora, insa joi m-a scos la tabla si nu am stiut sa rezolv exercitiul si mi-a zis ca cel mai tare a dezamagit-o ceea ce am facut. Am inlemnit! A zis ca bine ca ma ocup cu diferite chestii nesanatoase dar de mate nu.

Dupa ora m-am dus la ea si am intrebat-o la ce s-a referit si a zis sa ma gandesc bine ce am facut. I-am zis ca a fost o prostie si ca nu se va mai repeta, insa a zis ca am dezamagit-o si ca parea ceva obisnuit pentru mine sa fumez si ca trebuie sa o conving in alt mod.

In curand o sa fie si sedinta cu parintii si o sa vina si dumneaei si mi-e frica sa nu-i zica mamei.

Cel mai tare ma oftica faptul ca nu sunt fumatoare in adevaratul sens al cuvantului. Daca eram, asta e.

M-am chinuit mult sa-i castig increderea profesoarei si acum, s-a duuus!

Va roog, orice sfat e bine venit!

Stiu ca am gresit!

Va roog, ce as putea sa fac?!

Fundaa + voturi!

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Mergi la ea si ii explici lucrurile cu calm. Ii spui ca doar ai incercat, ca a fost o curiozitate pe care multi de varsta ta o au, ii garantezi ca nu se va mai intampla.
Depinde si de profesoara. Daca e genul care paraste la parinti fiecare pas al copilului, ar fi mai bine ca inainte de sedinta sa-i spui mamei tale ca ai incercat si tu odata, a fost o prostie si nu mai vrei sa faci asta. E mult mai bine decat sa te prinda ea cumva sau sa ii zica profesoara. Nu ar fi usor pentru ea, care stie ca acasa are o fata cuminte si educata, sa afle ca fumezi. Ar suferi pur si simplu un soc, iar urmarile nu vor fi ok pentru tine. E mai bine sa stie dinainte.
Un sfat prietenesc, nu mai fuma. Fumatul de la 13-14 ani inseamna cancer, mai devreme sau mai tarziu. Nu toti avem plamanii de fier sa reziste la fumul de tigara ani de zile.
Bafta!

| SimonaQs a răspuns:

Ar trebui in primul rand sa fi mai buna la ea la ora si sa iti ceri scuze... Sigur va trece peste asta happy Bafta!