| Infinity098 a întrebat:

BUNA,TPU =)
Am nevoie de putin ajutor. Dupa cum stiti luni este evaluarea nationala la limba romana, si as dori din tot sufletul sa imi spuneti si mie ce anume ar trebui sa scriu in cazul in care ne da semnificatia mesajului/titlului operei.Nu vreau detaliat, ci schematic.VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| DaughterOfDarkness a răspuns:

Semnificatia titlului:
-> introducere: rolul titlului in general + spre ce face trimitere in textul suport
-> cuprins: liric - comentezi figuri de stil care au legatura cu titlul; epic: probabil titlul e numele unui personaj, asa ca poti face un mic rezumat si sa spui de ce a ales titlul asta
-> incheiere: reformulezi introducerea

Mesajul:
-> introducere: scrii ce reda autorul
-> cuprins: liric: comentezi figuri de stil si scrii ce sentimente transmite poetul; epic: rezumi textul punand accent pe ceea ce se transmite si eventual scrii despre personaje si ce tipuri de oameni infatiaeaza
-> incheiere: reformulezi introducerea

Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor. Mult succes!

1 răspuns: