| aaaaaaaaaaaaaaay a întrebat:

Marti dau evaluarea nationala la limba si literatura romana si vreau sa imi explicati cum se face semnificatia textului (titlului) FUNDA

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

SEMNIFICATIA TITLULUI
Ce sugerează:
§ Stări poetice
§ Atmosfera
§ Locul
§ Timpul
§ Perspectiva
§ Specia
§ Sentimentul dominant
§ Starea principală/sentimentul dominant transmis;
§ Tema, ideea
§ Personajul
§ Intenția autorului

Din ce se compune?
§ Constituie/este exprimat(cuvînt, îmbinare de cuvinte, figură de stil)
Ce legătură are cu tema și mesajul textului
§ Este reluat în text
§ Este expicit/incifrat

| ad0rabLe a răspuns:

Eu asa am invatat la scoala...bine acum poti sa mai scrii si tu ceva in plus: Semnificatia titlului este esentiala pentru continutul de idei si mesajul operei deoarece concentreaza si anticipeaza ideile acesteia.