| Marcela46 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi cum e profilu filologie, ce faci la profilul asta pe ce te axezi mai mult la ce dai bac ii cam este frica de acest profil eu nu stiu franceza si nu stiu daca ma s descurca engleza o stiu e un profil de viitoar?

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Materiile principale sunt : Limbile straine, Literatura si Latina.

O sa ajungi sa faci 3 ore de engleza si 3 ore de franceza in clasa a XIa (va trebui sa inveti ceva mai mult).

| artmosfera a răspuns:

Nu te-ai descurca? Hai las-o, nu te pun ăia să vorbești sau să le dai mail-uri francezilor. La limbi străine ai mult de scris și de învățat, la fel și la română, esee și alte chestii. Vara asta cât mai stai poți recapitula ceva, poți folosi cărți audio. Muzică în franceză, engleză. Un film, un serial. Ajută. Bacul e la română, istorie și logică sau geografie, nu-s chiar sigură.

| Marcela46 explică (pentru artmosfera):

Si la engleza de asta imi este frica

| artmosfera a răspuns (pentru Marcela46):

Un pic de exercițiu. Ascultă dialoguri în engleză, încearcă să citești texte așa cum poți. Nu te chinui din prima cu știu eu ce accent de nativ. Ia-o treptat. Ai mare grijă la verbe. Constituie baza gramaticii. Timpurile verbale, formele de trecut, verbe regulate și neregulate, excepții. Caută pe net carte Intermmediate Language Practice de Michael Vince. Sunt exerciții de vocabular și gramatică cu rezolvări pentru a te verifica. Eu am folosit-o pentru olimpiadă, dar te-ar ajuta mult și pe tine pentru exersare după ce treci prin teorie. Dacă mai ai întrebări, nu ezita

Răspuns utilizator avertizat