| Neko00345 a întrebat:

Buna tpu...am nevoie de un sfat
Sunt clasa a8-a și sunt indecisa la ce profil sa dau
Științe sociale
Filologie
Sau liceul pedagogic
Eu și matematica suntem cam paralele deci fara științe ale naturii

3 răspunsuri:
| simplegirl2 a răspuns:

Pai ce iti place cel mai tare...noi nu putem alege in locul tau; eu am fost la stiinte sociale si a fost foarte ok..acuma daca ai inclinatie spre literatura sau limbi straine te sfatuiesc sa dai la filologie pentru ca cu asta se ocupa.Bafta la ales!happy

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Daca iti place romana clar filologie.

| Supicadepui a răspuns:

Alegerea profilului se face in functie de preferintele tale, dar si de performantele tale scolare, insa trebuie sa iei in calcul si ce vei face dupa terminarea liceului. E foarte nasol sa iti petreci 4 ani de zile studiind un anumit profil care nu va avea nicio legatura cu viitorul tau, asa ca, ia fiecare profil in parte si analizeaza-l din toate punctele de vedere.
Sa stii ca si la stiinte sociale faci matematica, iar la pedagogic dai si bac, numai la filo scapi de mate dintr-a 11-a.
Daca vrei sa stai linistita si sa nu-ti bati prea mult capul, iti sugerez filologia sau stiintele sociale, dar daca intr-adevar vrei sa faci ceva, atunci alege profilul pedagogic.