| VeryV a întrebat:

Cine este de pe aici la profilul stiinte ale naturii? Vreau sa stiu totul despre acest profil. Sunt clasa a VIII-A si sunt indecisa. Filologie sau Stiinte ale naturii? Primesc orice sfat cu mare drag. Astept raspunsurile voastre, va multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| Evileye6 a răspuns:

Mai exact, ce anume ai vrea sa stii? Fi putin mai precisa. Pot sa-ti spun ca e un profil destul de greu, dar daca iti plac biologia, chimia si fizica plus niste matematica( un pic mai multa), o sa te descuci. Chiar daca dai bac-ul la mate, cred ca merita, caci ai mai multe posibilitati, iti va fi mai usor sa intri la facultate, in sensul ca faci aproximativ toate materiile, poti sa mergi la mate, la medicina, la litere etc la facultate si ti-ar fi usor sa intri la oricare. In timp ce, daca faci un profil uman, vei fi constransa, probabil vei pierde un an ca sa te pregatesti pentru admitere, daca, spre exemplu, ai fost la filo si te-ai hotarat sa dai la medicina.
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La specializarea Filologie este mai UŞOR decât la Ştiinţe ale naturii :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune.