| kissmypixles a întrebat:

Am nevoie de un subiect de teza clasa 6 semestrul 2 limba romana plsss:X dau funda+vot pentru cel mai bunhappy

Răspuns Câştigător
| iuliana1998 a răspuns:

Nume şi prenume elev
Clasa a VI-a …….
Data …………………

Lucrare scrisă la limba şi literatura română pe semestrul al II-lea

Subiectul I (42 de puncte)

Citeşte cu atenţie textul suport:

" În sfârşit, ceata de tâlhari căzuse prinsă în capătul pădurii Dobrenilor. Doi ani de zile, vreo câţiva voinici, spoiţi cu cărbuni pe ochi, foarte-ndrăzneţi şi foarte cruzi, băgaseră spaima în trei hotare. Întâi începuseră cu hoţie de cai; apoi o călcare, două cu cazne; pe urmă omoruri. Între altele, făcuseră acum în urmă o vizită despre ziuă lui popa Iancu din Podeni.
Popa era un om cu dare de mână; rămas văduv, deşi foarte tânăr, trăia cu maică-sa. Îi mergeau treburile cât se poate de bine. În timp de un an şi jumătate, cumpărase două sfori de moşie, ridicase un han şi o pereche de case de piatră; vite multe, oi, cinci cai, şi mai avea, se zice, şi bănet. Astea băteau la ochi: toată lumea credea că lumea găsise vreo comoară. La aşa stare, trebuia, se-nţelege, să se oprească ochii tâlharilor..." ( I.L.Caragiale – În vreme de război )

A.1. Precizează cazul şi funcţia sintactică a cuvintelor subliniate în text.(6p)
2. Menţionează partea de vorbire prin care sunt exprimate cuvintele: sa, se, bănet.(6p)
3. Alcătuieşte enunţuri în care pronumele demonstrativ "aceasta" să fie : c.c.t / G., NP /N., c.
de agent/ Ac.(6p)
4. Scrie ideea principală a primului alineat.(6p)
5. Numeşte modurile de expunere din fragmentul suport.(6p)

B. Realizează o compunere, de 10 – 15 rânduri, în care să caracterizezi personajul din textul
suport.
În compunere trebuie:
-să precizezi modalităţile de caracterizare utilizate;(4p)
-să indici cel puţin două trăsături ale personajului, pe care să le ilustrezi cu
exemple din text;(4p)
-să ai o structură adecvată tipului de text şi cerinţei formulate;(2p)
-să te înscrii în limita spaţiului indicat.(2p)

Subiectul al II-lea (36 de puncte)
Citeşte cu atenţie:

" Echipa jucătorului român Marius Nicolae, Sporting Lisabona, a câştigat în deplasare, cu scorul de 3-1, derby-ul cu rivala Benfica, în etapa a XVI-a a campionatului portughez. Marius Nicolae nu a fost convocat pentru această partidă." (Gazeta Sporturilor)

A. 1. Scrie scorul final al partidei Benfica – Sporting Lisabona.(2p)
2. Numeşte echipa la care joacă Marius Nicolae, pe baza informaţiilor din text.(2p)
3. Precizează numărul etapei campionatului portughez.(2p)
4. Extrage din text doi termeni care aparţin câmpului lexical al fotbalului.(6p)
5. Precizează: partea de vorbire, funcţia sintactică şi cazul cuvintelor subliniate in text.(6p)
6. Alcătuieşte enunţuri în care substantivul "echipa" să îndeplinească următoarele funcţii
sintactice: c.i. /D., at. prepoziţional/ D., at. prepoziţional/ G.(6p)

B. Realizează o compunere narativ-descriptivă, de 10 – 15 rânduri, a unei călătorii de vis / din
vis.(12p)

! Se acordă 10p din oficiu

! Redactare – Vei primi 12 puncte : unitatea compoziţiei -1p; coerenţa textului -2p; registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului -2p; ortografie -3p; punctuaţie -2p; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitatea -2p

Succes!

Prof. Nicoleta Mocanu... funda?

| Smonkey a răspuns (pentru iuliana1998):

Nu este nici un cuvant subliniat in text!

3 răspunsuri:
| AL3XandraAnndreutza a răspuns:

Cel mai bine cauti pe site-ul didactic.ro,acolo poti gasi o goaza de exemple de teze semestrialewinking

| S3ntimentBoY a răspuns (pentru AL3XandraAnndreutza):

O Goaza?=]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]