| andreeeeeeeeea a întrebat:

Am niste nervi si nu stiu cum sa rezolv deloc problemqa. Deci... am o sora tare enervanta. Imi umbla tot timpul prin lucruri iar daca ii spun un "secret " a doua zi il stiu toata casa. Azi m-am certat rau de tot cu ea, pentru ca din nou umbla prin sertare si dulapuri. Sprunea ca nu isi gaseste foarfeca. Enervata am inchis sertarul si i-am prins degetele. Stiu ca nu a fost bine ceea ce am facut, dar eram foarte suparata. Logic ca a inceput sa planga. Bunica mea a intrat in camera si a inceput si ea sa tipe. Imi spunea ca sunt o nesimtita, ca de ce i-am prins degetele, ca ea e mica si e si ea curioasa si ca de la un timp am devenit foarte obraznica. Ceea ce nu e adevarat, dar am aproape 14 ani, ma simt ciudat sa imi umble cinava tot timpul prin lucruri. Cu ceilalti oameni ma comport frumos dar sora mea chiar ma scoate din sarite. Ma rog sa revenim. Mi-a dat o palma si si-a luat "mica printesa" cu ea, sa o bandajeze. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Adica ea e tot timpul iertata, ca e si ea mica. Daca ea da in mine cu palmele si picioarele nu-i nimic, dar eu nu am voie sa-i clintesc un fir de par din cap. Oare chiar sunt obraznica ca am reactionat asa? Va rag am nevoie de niste sfaturi, chiar nu mai stiu ce sa fac. Fundita pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Necunoscută a răspuns:

Sunt în aceeaşi situaţiehappy. Am 14 ani, şi sora mea 10. Tot timpul mă "verifică". Chiar se uită pe telefon la mesaje!:O. Bine, se uita. Am pus câteva coduri de securitate la telefoanele melelaughing.

Şi cu bătaia, la noi e ordinea zilei. Ea începehappy, eu terminrolling on the floor.

Bun, revenind la povestea ta, e cam greu. Normal, e mai mică! Ce ştie ea? E doar curioasă, bla bla chatterbox

Dar asta nu înseamnă că noi nu putem avea o viaţă privată. Suntem deja mari. Nu putem să ne întâlnim cu prietenii sau să facem ceva mai.nebunatic, că ea raportează repede. Mamă, Ioana a vorbit cu un băiat la telefon!laughing Sau "Mamă, Ioana a vorbit pe mess cu un băiat"happy. M-am săturat. Astea sunt momente rele, dar gândeşte-te, sunt şi momente bune.

Eu, dacă n-ar fi fost sora mea, cred că mă plictiseam de moartebig grin. Mă mai cert, bat, joc, etc. cu ea. Câteodată ne simţim chiar binelove struck.

Ea n'are prietene? Să meargă cu ele pe stradă, sau altundeva. Să nu te mai deranjeze oh go on. Cu frumosul, nu-i poţi spune, că tot nu pricepe. Asta e.

Surorile astea x_x

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Natassha a răspuns:

Ce pot sa spun?
Intr-un fel, cred ca ai cam fost obrznica, pentru ca ai reactionat asa.
Adica, tu esti sora mai mare, nu? Esti un exemplu pentru ea. Iti urmareste fiecare gest, fiecare reactie, si copiaza ce vede. Daca tu te rastesti la ea de fiecare data cand iti cauta prin lucruri, atunci nu e bine.
Chiar nu vezi ca vrea sa-ti atraga atentia?
eu zic sa fii mai atenta cu ea, si, cu timpul, o sa va imprieteniti.
App:las-o sa-ti caute prin lucruri, dar spune-i ca nu are voie, doar daca-ti cere voie, si spune-i-o ajutand-o sa caute ceea ce dorea.
Te pup, si sa-mi spui daca a mers.

| MeGhosta a răspuns:

Nu esti obraznica... ai simtit ca ai ajuns la limite cu ea si nu mai puteai continua asa... ai incercat sa ii dai "o lectie" dar ea cum este "mica" normal ca a inceput sa planga... si eu am o sora enervanta si ma bat zilnic cu ea dar nu ne param sau altceva.big grin Alta data incearca sa discuti cu ea si cu mama ta la un loc si sigur te va sustine si ea si ii va spune ca nu este frumos din partea ei sa faca asa ceva... Succes! :* funda?hee hee

| justAgirl_8912 a răspuns:

- Incuie usa de la camera ta(in caz ca aveti camere diferite)
- puneti lucrurile undeva unde nu poate sa ajunga sau
- Atunci cand mai umbla prin lucrurile tale i-ai jucaria preferata si prefa-te ca i-o rupi sau i-o arunci si spune-i "daca mai umbli prin lucrurile mele nu o sa iti ma vezi jucaria" happy

| andreeeeeeeeea explică:

Ea are 7 ani, intra in clasa I si nu prea are prieteni cu care sa stea. Iar Rosamond am incercat ideea ta. Nu merge, de fieacare data cand o iau cu frumosul si ii zic sa-mi spuna mie, sa cautam impreuna, incepe sa planga

| AxYuTzA27 a răspuns:

E foarte complicat...eu am aproape 14 ani iar sora mea 10.De la o vreme ne certam ffffdes. Daca ne intelegem bine mai mult de 1 ora inseamna ca e bolnava sau se simte rau.Sunt in aceeasi situatie iar solutii nu exista deloc. Eventual sa-ti gasesti niste prieteni cu care sa iesi ca sa mai uiti de ea. App Vio-solutiile tale nu sunt bune:faza cu usa incuiata nu merge pentru ca intotdeauna va gasi ceva de luat din camera incuiata iar mama ta te va pune cu siguranta sa descui.nu poti nici sa iti pui toate lucrurile pe dulapuri din cauza unui vierme si ca sa te prefaci ca`i rupi jucaria si sa inceapa sa planga, crede-ma:mai rau iti faci.cred ca singura solutie e ca ea sa mai creasca. pana atunci inghite toate chestiilea astea.nu iti pot spune altceva pentru ca asta fac si eu. pur si simplu am incercat tot ce era posibil dar tot timpul ea e favorita, ea are o gramada de drepturi si libertati si numai ea poate sa dea in mine. daca am atins`o cumva zice ca am ciupit`o.cateodata e un adevarat chin si simt ca nimeni nu ma poate intelege.acum vad ca nu st singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani are sora ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani are sora ta?

| adelina0101123 a răspuns:

Stiu ca ai dta deja raspuns castigator da iti mai zic si ue un micut sfat, sa o intrebi bunica ta de ce ii ia apararea mereu big grin...