| Ralucaralucasonia a întrebat:

Buna TPU, am o curiozitate care ma nelinisteste teribil. Am 26 de ani si 45 de kg., am impresia ca ceva nu e ok, adica iubitul meu face remarci pe chestia asta gen iti iau ciocolata iubi poate te mai ingrasi si tu sau doamne cat esti de slaba sau doamne ce ciorap ai de copil mic. Ma simt ultimul om desi imi demostreaza ca ma iubeste eu din remarcile lui cred ca nu. Ma simt foarte complexata

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ce nu e ok? Ce zice el? Sau greutatea ta?

| Ralucaralucasonia explică (pentru sadrian46):

Ce a zis el am luat o ca pe o jignire a zis ioi slaba esri ca nici senzorul de la centura nu te simte ca nu o ai pusa.si m-am simpit naspa sau iti iau ciocolata poate te mai ingrasi si tu insa el zice ca nu ar putea trai fara mine imi demonstreaza asta zilnic nu poate fara mine

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Din moment ce nu te face sa te simți ok, trebuie sa ai o discuție neapărat cu acesta.
Dacă tu te simți bine în corpul tău, atunci înseamnă că nimeni nu are dreptul de a te face sa te simți prost.

| just4ubr2015 a răspuns:

Dai papucii si lasa-l pe badaran sa isi caute una grasa si durlulie nu mai sta in relatie toxica cu el daca nu te place asa sa plece.

| vmorghulis a răspuns:

Îmi pare rău să aud că ești deranjată de remarci inutile și nesolicitate făcute de iubitul tău cu privire la greutatea ta sau aspectul fizic. Este important să înțelegi că greutatea și aspectul fizic nu definesc cine ești ca persoană și nu trebuie să-ți afecteze stima de sine.

Ar trebui să ai o discuție cu iubitul tău și să-i spui cum te simți. Fă-i să înțeleagă că astfel de remarci nu sunt acceptabile și că te fac să te simți rău. Este posibil ca el să nu-și dea seama că aceste remarci te deranjează și să-și ceară scuze și să înceteze să le facă în viitor.

În general, este important să te concentrezi pe sănătatea ta și pe a te simți bine în propria piele. Dacă simți că vrei să-ți schimbi greutatea sau aspectul fizic, fă-o pentru tine și nu pentru alții. Ai grijă de tine și fă alegeri sănătoase, dar nu te lăsa influențată de comentariile negative ale altora.

| Ralucaralucasonia explică (pentru vmorghulis):

Imi demonstreaza ca ma iubeste cel mai bine nu poate fara mine 1 zi ma complimenteaza mereu dar acele comentarii m-au facut sa cred ca ba poate nu ma place desi e innebunit si gelos maxim nu am voie sa pun poze pe net ca moare nu cred ca arat rau la 45 de kg ai 1 57. poate o fi zis asa doar nu cu gand rau?