| ReDMaN12 a întrebat:

Buna TPU.Am o dilema.
Sa zicem ca am contactat o fata de care imi place pe Facebook si am salutat-o,am intrebat-o daca o deranjez, i-am spus daca imi poate da dreptul de a trimite cerere de prietenie si ea a raspuns dupa i-am spus ca e speciala, ca am remarcat-o la faculta si daca imi ofera oportunitatea sa o cunosc mai bine. Dupa de la amiaza cand a dat seen si pana acum seara la 11 nu a raspuns deloc, desi mi-a raspuns atunci la inceput si dupa ce i-am spus ca vreau sa o cunosc nu a mai raspuns.Ce inseamna asta? E un semn sa caut alta sau pot sa insist dupa un timp?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

N-ai inteles tu ce-am zis.
Tu ai tendinta asta de a intreba mereu `pot pot pot` ceea ce e enervant.
Da-i cerere direct, sau abordeaz-o printr-un mod cuceritor, putin misterios si amuzant.
Si nu-i zici unei fete direct c-o placi fiidnca iti distrugi tot interesul. Cand stim ca un baiat ne place ne dam seama din prima ce intentii are cu noi, si nu vrem asta, vrem sa ne invartim putin in jurul situatiei, sa ne gandim un pic, sa fim gen `oare ma place sau e doar dragut?`
daca ii zici din prima `te plac` bang ai distrus totul.
Sa fii direct nu ajuta, strica farmecul.
Da, cand cunosti o persoana de mult timp si te deranjeaza ceva, ii spui direct, dar in astfel de chestiuni trebuie sa lasi lucrurile mai usor, sa fii mai relaxat ca eu te simt incordat prin ecran efectiv si nu e o atitudine deloc sexy. Vrem barbati puternici si cu incredere in ei. Daca nu reusesti sa devii asa, imi pare rau sa-ti zic... Iti vei gasi eventual pe cineva dar pe scurta perioada.
ASa ca inainte de fazele astea cu cucerirea, lucreaza la incredere si atitudine.
Bafta, nu te descuraja, sunt o multime de cai: psiholog, carti de auto-educare etc.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa cauti alta.
Si sa nu mai faci gestul asta exagerat cu `iti pot da cerere?` `te pot cunoaste mai bine?` E extrem de penibil si-ti faci imediat o imagine de pampalau in fata ei, si de aia te-a si lasat cu ochii in soare.
Trebuie sa fii mai increzator si s-o abordezi.
Nu zic acum sa fii nesimtit si sa o faci in toate felurile, dar tachineaz-o elegant, flirteaza cu ea, asuma-ti ca ea vrea deja sa te cunoasca si trateaza situatia ca atare.

| ReDMaN12 explică (pentru Adry05):

Nu intelegi, nu puteam sa ii dau cerere ca a blocat cererile si de asta i-am spus.....nu stiam ca trebuie sa o iau direct am vrut doar sa o cunosc mai bine sa vad ce fata este daca stiam ii ziceam din prima ca o plac

| Adry05 a răspuns (pentru ReDMaN12):

N-ai inteles tu ce-am zis.
Tu ai tendinta asta de a intreba mereu `pot pot pot` ceea ce e enervant.
Da-i cerere direct, sau abordeaz-o printr-un mod cuceritor, putin misterios si amuzant.
Si nu-i zici unei fete direct c-o placi fiidnca iti distrugi tot interesul. Cand stim ca un baiat ne place ne dam seama din prima ce intentii are cu noi, si nu vrem asta, vrem sa ne invartim putin in jurul situatiei, sa ne gandim un pic, sa fim gen `oare ma place sau e doar dragut?`
daca ii zici din prima `te plac` bang ai distrus totul.
Sa fii direct nu ajuta, strica farmecul.
Da, cand cunosti o persoana de mult timp si te deranjeaza ceva, ii spui direct, dar in astfel de chestiuni trebuie sa lasi lucrurile mai usor, sa fii mai relaxat ca eu te simt incordat prin ecran efectiv si nu e o atitudine deloc sexy. Vrem barbati puternici si cu incredere in ei. Daca nu reusesti sa devii asa, imi pare rau sa-ti zic... Iti vei gasi eventual pe cineva dar pe scurta perioada.
ASa ca inainte de fazele astea cu cucerirea, lucreaza la incredere si atitudine.
Bafta, nu te descuraja, sunt o multime de cai: psiholog, carti de auto-educare etc.

| darrio2007 a răspuns:

De ce trebuia sa ii ceri aprobarea ca sa ii dai cerere de prietenie? Pici de fraier fara tupeu. Da-i direct si daca vrea te accepta, daca nu, nu. Nu ti-a raspuns pentru ca vrea sa te mai cunoasca sau nu este libera.

| BlackRose03 a răspuns:

Mai bine ai cauta pe altcineva.A dat seen, deci nu te place.Cand ai spus ca vrei s-o cunosti n-a mai vorbit cu tine, a inteles la ce te-ai referit.

| christall a răspuns:

Off..nu stiti deloc cum sunt fetele. De obicei te apropii de ea ca amic, apoi iubit, nu sari pe ea din prima :-)

| Xdreaper21 a răspuns:

Cauta alta caci nu are rost poti zice la o fata frunoasa din orasul tau pe Facebook hei vrei sa iesim la un suc?
Daca spune ca nu te cunoaste zici de asta te-am invitat sa ne cunoaste bine o spuimai frumos adica pai te-am invitat ca special sa ne cunoastem

| NH4OH a răspuns:

Cu toate întrebările de genul : Te deranjez? Îmi dai dreptul să îți dau cerere de prietenie? nu prea ai cum să reușești.
E Regina vreunui popor? Pentru că ești cu mult prea politicos, dând în penibil. Asta e părerea unei fete atunci când primește mesaje ca astea.
Data viitoare când vrei să vorbești cu o fată pe Facebook, îi dai cerere. iar după câteva zile îi scrii : Hei, ce faci? Mai schimbați două vorbe, după care o întrebi dacă ar vrea să iasă la un suc. Nu o întreba dacă are prieten, cel puțin prin mesaje. happy

| Porcusorul a răspuns:

A fost ciudat ce ai facut, prea direct, prea...melodramatic. Pare ca ai pus fata asta pe un piedestal si ai reactionat rapid si prost. Trebuie sa fii rabdator si sa-ti cumpatezi orice cerere de prietenie pana nu vezi semne clare din partea ei. Pentru asta e nevoie de o comunicare eficienta si de sincronizare cu ea. Care a fost faza cu "esti speciala?". Nu complimenta pana nu dai macar impresia ca o stii binisor, altfel n-o sa dea doua parale pe complimentele tale.

| AdrianTzar a răspuns:

Nu înseamnă nimic, tu doar ai fost politicos, restul e treaba ei! Noapte liniştită!

| pqGro a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca nu te prea place...in general fete nu sunt interesate de baietii care le abordeaza din prima, spunandu-le ca sunt frumoase sau daca vor sa aiba vreo relatie ceva. dar dupa cate vad ca ai scris, ai fost om cumsecade si ai intrebat-o prima data. Eu cred ca e o figuranta, daca te lasa asa in seen si nici macar nu are bunul simt de a-ti raspunde. Nu te obosii sa insisti caci nu va merge. Incearca sa iti gasesti o fata care sa te placa. Succes! big grin

| Mark2012012 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu acea persoana, sa te intereseze ceea ce gandeste ea, ce o pasioneaza, ce activitati zilnice are ea, ce ii displace si ce ii place, da-i sfaturi dar nu teorii complexe paradoxale, daca are un job sau in ce an de scoala este ea, daca are nelamuriri in viata ei si cum ai putea tu sa o ajuti.