| ADRYANA95 a întrebat:

am o intrebare:cum influienteaza mediul natural viata oamenilor? funda!

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Cand aud mediu natural ma gandesc la tara, acolo este cel mai natural, de aia traiesc mult cei de la tara ca se hranesc numa cu ce au in gradina/ograda. la oras nu prea e mediu natural ca e mai mult asfalt, masini, fabrici, fast food-uri care nu sunt deloc naturale.

3 răspunsuri:
| the1answer a răspuns:

Exeplu 1: copacii
copacii fac oxigenul care este vital oamenilor
cred ca ai auzit de : daca tai un copac trebuie sa plantezi 10
daca nu ar mai exista copaci noi nu am mai avea oxigen si am muri
exemplul 2 : plantele
Plantele sunt hrana pentru animale, dar si pentru oameni
Daca ar disparea plantele ar disparea animalele erbivore. Dupa vor disparea omnivorele si carnivorele. Dupa ce animalele sun moarte urmeaza si omul. Acesta este lantul vietii.
exemplu 3 : animalele
animalele mananca anumite procente din plante, daca nu plantele ar fi peste tot, poate chiar nu am mai avea loc de ele
omul este omnivor asa ca el nu ar rezista ( nu e bine pentru creier) sa manance numai plante

Pot sa spun ca mediul natural este foarte important pentru oamenii si nu numai ca ne influenteaza : ne influenteaza cel mai tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm:-? Mediul natural e o sursa care da intregii omeniri foarte multe avantaje. Acesta influenteaza viata oamenilor pozitiv deoarece fara mediul natural nu ar mai exista tot ce tune de vietuitoare pana la om. El este singura sursa care ne poate transforma dioxidul de carbon in oxigenul care este singura sursa de supravietuire o putem numi "sursa vietii". In concluzie viata fara natura nu exista! http://www.ecomagazin.ro/......oamenilor/
Bafta!