| anonim_4396 a întrebat:

happy Am o intrebare dedicata fetelor.
Pai e despre "Ciclul menstrual".happy
Da da.laughing.Sa va zic cam ce vreau sa stiu.
Eu am 12 ani.happy
Stiu sunt mica.tongue Dar eu deja am inceput sa vorbesc cu mama mea despre ciclu.happy Am o prietena care are 11 ani si ei deja i-a venit(Ea este mai grasuta si mai dezvoltata) Dar eu am aproape 12 ani si nu mi-a venit! crying De la o zi la alta abia asteptam sa-mi vina.big grin Dar acum....Nu stiu ma simt cam ciudat..De la zi la alta incepe sa ma doara mai des burta. Imi curge o chestie lipicioasa si alba(Scuzati exprimarea) Si cand se pune pe lenjerie se face galbena.straight face Nu stiu ce e... Dar credeti ca se apropie momentul sa-mi vina si mie?thinking

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Uff, sa o luam cu inceputul, devii o domnisoara, e ceva normal.
1. chestia aceea albicioasa se numeste " secretie vaginala, are rolul in cazul tau de a curata vaginul,de a il mentine curat,iar in cazul femeilor adulte de a lubfrefia contactul sexual(de a face alunecarea mai usoara).
Si da, se aproprie momentul sa iti vina.
Insa nu o sa iti placa deloc ce simti,o durere de burtica,sanii,spatele, te vei simti ca o stropitoare(asta-i vorbele unei 'prietene' in fine nu intru in detalii)va trebui sa ai grij sa nu te patezi si etc,daca ai dureri prea mari de burtica,pune o sticla cu apa fiarta in ea pe burtica, plus un nurofen face minuni.
Efort la fel nu vei face din cauza ca te vei pata, e ceva normal sa ai ciclu menstrual, insa nu stiu de ce iti doresti asa mult happye un chin.
Cat despre dezvoltare, si eu aveam multi baieti care in clasa a 8 deja aveau perciuni si mustata, eu nu aveam deloc.
Acum la 21 de ani,deja pe unii i-am intrecuthappy in inaltime, in tothappy
Depinde, fiecare om se dezvolta in felu lui, stai linistita, vei avea parte si de menstruatielaughing insa iti vei dori sa nu ai.

| TheAngelInPink a răspuns (pentru Liviu):

Multumesc.:* big grin

| Liviu a răspuns (pentru TheAngelInPink):

Np,si stai calma,si eu eram nerabdator sa am barba, acum cand e ziua de barbierit,parca nici numai imi arde uneori, insa la voi la femei nu se observa cand sunteti in perioada aia.
Stiu ca nu se poate compara menstruatia cu barba, insa la voi nu stie nimeni cand sunteti, nu se observabig grin
dar la un barbat daca iese nebarbierit din casa, vai vai.
Mai ales ca am lucrat ca agent de paza unde trebuie sa ma mai mereu obrazu fin sad asa ca ai grija ce iti dorestikiss

| TheAngelInPink a răspuns (pentru Liviu):

Ok.winking

12 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

E posibil, dar de ce iti doresti atat de mult sa iti vina? Nu e placut deloc, si te si doare si exista riscul sa te patezi si sa te faci de ras daca esti in afara. Bucura-te cat mai mult de copilarie.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Si mie mi s-a intamplat ceva de genul tot la 12 ani dar m-a durut burta dina lte motive.Nu trebuie sa te ingrijorezi corpul decide cand sa vina.La mine la 13 ani venithappy.Pa, pa

| IngerCazator a răspuns:

Buna! Din ziu din care ti-a venit chestia aia alba, peste vreo 2 ani o sa-ti vina si menstruatia!
Si eu eram nerabdatoare sa-mi vina dar acum urasc zilele cand sunt pe stop! :-x
Stai linistta o sa-ti vina s tie, nu e mereu bina sa-ti vina prea repede happy

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Da... se apropie momentul sa iti vina si tie! De ce abia astepti sa iti vina? Nu e deloc placut crede-ma.

| TheAngelInPink a răspuns (pentru IaMwHoIaM3):

Da astept cu nerabdare.big grin laughing

| SANDRA25 a răspuns:

Poti sa fi si racita, dar este posibil sa apara si momentul, daca inca mai ai secretia si menstruatia nu apare cel mai bine ar fi sa consulti un doctor

| ioanaonutza a răspuns:

Poti fi racita sau poate se apropie momentul sa-ti vina ciclul... nu te teme e ceva normal.

| culorilefata a răspuns:

Da se apropie iti va veni la 6 luni 1 an de aceasta chestie care se numeste secretie vaginala si se poate si la 2 ani de cresterea parului pubian de la cresterea ce am azi ei nu conteaza la 2 ani dupa cresterea parului pubian si axial si la 2 si jumatate de la dezvoltarea sanilor Funda?