| PeștisorulMov a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare mai rusinoasa.
Colegul meu de banca ma tot loveste si i-am spus sa se opreasca si nu se opreste.
Nu as spune dirigintei pentru ca suntem colegi de 3 ani.
Dau funda
Cum sa inceteze?
Help

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu se oprește doar fiindcă i-ai spus, dă și tu, dar dă tare, ca să înțeleagă.

| dullcat a răspuns:

Daca sunteti colegi nu are nicio relevanta.In momentul in care cineva nu intelege de buna voie, apelezi la cei care pot lua masuri in secunda a doua: diriginta, parinti, etc.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Înțeleg că nu vrei să îți strici conexiunea cu acesta, dar dacă te deranjează trebuie sa ii spui dirigintei situația, pentru a îl atenționa că te deranjează și nu este ok ce face.

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Data viitoare cand te mai loveste ii explici ca e ultima data cand ii mai permiti as ceva si ca la urmatoarea abatere nu vei mai tine cont nici de prietenie nici de nimic si vor exista consecinte legale (nu il ameninti ca cine stie ce ii faci sau ce o sa pateasca).
Daca nu se opreste atunci chiar trebuie sa faci ceva indiferent de cei 3 ani. Acela nu prea iti este prieten. Esti doar sacul lui de box.
Mare atentie, nu iti faci dreptate tot cu pumnul!
Apelezi la metode legale. Mergi la diriginta, discuti cu parintii, poti chiar sa vorbesti cu parintii lui sa le explici situatia. Exista si alte variante, mergi la director daca diriginta nu va face nimic, mergi la politie insotit de un parinte, etc.

| AdioTPU a răspuns:

Te loveste in gluma sau din ura? Daca o face din ura, teribilism ca sa se dea el smecher, nu trebuie sa pastrezi tacerea si sa-i permiti, chiar daca sunteti de 3 ani colegi. Puteti fi si de 4, daca e violent si nu-si respecta colegii, merita sanctionat.

| 199onur7 a răspuns:

Doar fiindcă sunteți colegi de atâta timp asta nu înseamnă ca are si voie săte lovească eu nu inteleg tu de ce accepți sa fi bătută? Dece nu mergi la directorul schooli? Îți place sa fi sac de box? Si sa fi bătută de niște ratați?

| Fonk a răspuns:

Peștișor, spune-i la diriga, sau dai si tu