| Yoshy18 a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legatura cu 3 retardate. Suntem in clasa a XII-a. Acum o saptamana o fata care sta in ultima banca de la geam a luat zapada si a facut bulgari si si-a gasit de lucru ca sa-mi dea in cap cu ei si sa-mi nenoroceasca caietele de pe banca. Daca ii zic sa inceteze atunci se trezesc toate TARFELE ca altfel nu am cum sa le numesc sa se ia de mine fiindca eu o necajesc pe colega din spatele clasei de la geam. Daca era una acum sunt 3 care incep sa arunce. Astea merita batute pana la moarte. Eu nici nu ma uit la ele, ma prefac ca nu le vad si ca nici nu exista si tot ele spun ca eu incep cand pe parcursul unei zi de scoala vocea mi se aude DOAR la lectie. Eu nu sunt ca ceilalti colegi ( nu beau, nu fumez, nu ma joc pe telefon in timpul cursurilor, nu folosesc limbaj licentios si mai ales ii ajut pe ceilalti colegi cand au nevoie de ajutor). Si ca rasplata trebuie sa fiu tratat asa? Daca ma fac ca ploua atunci continua sa arunce pana zic ceva daca nu sunt in stare sa faca asta si o ora daca nu vine un profesor la curs. Doar fiindca nu sunt ca ei isi iau atributii: cu ce drept ma fac cretin ei pe mine cand eu sunt al 2-lea pe clasa. La diriginta nu apelez ca ma persecuta din cauza unor barfe false pe care i le-a transmis o prietena de etnie roma. Azi cand sa plec, am vorbit cu profesorul sa ma lase sa plec cu 10 minute mai devreme. Cand am iesit de la geam una din cele 3 retardate imi zice ca ma asteapta cu nerabdare maine ca sa ma terorizeze. Daca asta e normal ca eu sa le suport atunci nu mai zic nimic. Colegul de banca a lipsit si e schizofrenic, pe el il considera Dumnezeu ca face ca toti dracii cand se enerveaza si il aud si mortii cum urla, pentru toata clasa el CEL MAI MARE SFANT POSIBIL DIN UNIVERS. Din cauza ca a citit atat de mult a innebunit si zici ca e enciclopedie ambulanta, stie amsolut orice inclusiv citate de pagini A4 intregi pe dinafara. Plange la scoala fara motiv, odata e vesel alteori e trist. Dintre toti care ei se intituleaza normali, e normal sa foloseasca limbaj licentios in fiecare exprimare? Eu sunt respectuos, odata s-au luat de colegul meu, el trebuie menajat... eu l-am aparat si asta inseamna ca eu ma iau de ei, ca EU ii insult si nu ii las in pace. Colegul de banca e un sfant iar eu un demon fiindca am note foarte mari, imi fac temele mereu, nu chiulesc de la ore iar profesorii ma apreciaza mult. Ce pot face in situatia asta? Daca le spun parintilor nu rezolv nimic, tot eu pic vinovat, data trecuta a fost un incident asemanator, si-au batut joc de colegul meu, eu i-am luat apararea. La sedinta cu parintii toti din clasa i-au spus personal tatalui meu ca EU mi-am batut joc de colegul de banca in ultimul hal. Si cum e foarte usor influentat a crezut tot. In plus si dirigintei i-au spus ca eu am fost capul rautatilor, colegul a negat asta dar au spus ca l-am amenintat sa zic ce vreau eu cand de fapt era invers. Ce pot sa fac, marea majoritate e impotriva mea doar pentru ca nu fumez, nu sunt nesimtit ca ei etc. Cel mai important lucru este ca, clasa in care sunt are un nivel foarte ridicat, chiar mici genii. Cei care ma respecta sunt in total 10 restul 20 care nu ma agreaza. Solutii

7 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Solutii? Nu poti sa te muti la alta institutie de invatamant? Mai exista si alternativa de a te muta in alta clasa daca ar fi la fel de buna pentru tine. Te termina aia psihic acolo. In primul rand nu ar trebui sa stai cu un coleg schizofrenic sau cu care oricare coleg de banca care nu-ti convine, apoi daca deja e jumatate de clasa impotriva ta e prea mult, iar nu in cele din urma diriginta nu-si face treaba. Ai putea sa incerci sa vorbesti cu ea prin care sa iti ceri scuze si sa ii explici ca nu tu ai barfit-o. Daca doreste sa te ajute, bine, daca nu incerci sa te muti (in aceeasi institutie sau la alta). Nu cred ca directorul rezolva ceva. Eu mai repede as schimba mediul.

| Yoshy18 explică (pentru Lawliet14):

Nu pot sa ma mut din cauza ca sunt la uman si la altceva nu ma pricep. In plus sunt cateva persoane ( profesori ) pe care ii cunosc destul de bine, am facut si meditatii inainte sa-i am profesori si nu imi arde de asa ceva. In plus imi ia 10 minutr sa ajung la liceu, mergand pe jos. Colegul de banca e cel mai bun prieten, dar cum toti avem defectr mai bine un nebun decat un golan.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Yoshy18):

Acum colegul tau schizofrenic e cel mai bun prieten? Nu mai inteleg nimic. laughing Oare chiar atat de mult esti deranjat?

| SkyPilot a răspuns (pentru Lawliet14):

Pare deranjat si daca e vorba numai de textul intrebarii. Nici nu mai e nevoie de precizarile ulterioare. Mai are de suportat 6 luni. Nu stiu de ce trebui sa faca atata valva.

| grab a răspuns:

Nu zic sa fumezi, dar mai intra si tu in gasca lor asa din vorba in vorba, pari interesat de ce zic ei acolo, vino si tu cu chestii care sa le trezeasca interesul... pentru colegele din spate cumpara intr-o zi o cutie de bomboane si spune-le ca vrei sa fiti buni colegi si asa stii tu sa semnalizezi lucrul asta, daca au ele alta metoda, esti deschis!happy succes!

Răspuns utilizator avertizat
| XDeDeX a răspuns:

Buna...
stii ce cred eu cred ca ar trebui sa te faci ca ploua... si daca nici asa nu merge fa-te si tu un bad ass fii mai rautacios cu ei intoarcele "favorurile" si tot asa... am avut si eu una de genul in clasa pana am sters cu ea pe jos sau potolit toti. Asa ca sfatul meu e sa nu mai fii tu ala cumintelu lasa ca poti invata si daca esti mai rau un pic