| Ariamnaa a întrebat:

Buna TPU! Am o mare problema sunt foarte in urma cu matematica. Sunt clasa a 6-a. E foarte costisitor pentru mine. Îmi este foarte greu sa învat. Din cauza scolii ma desconsider foarte tare. Sunt la pregatire la mate. Deci sunt o mare retardata. Nu stiu mai nimic. Doar sa plang stiu. Pana si sa plang in momentul de fata nu mai vreau. Matematica e cea mai grea materie EVER. Nu stiu ce sa mai fac, nu am motivatie pentru a invata. Prefer sa stau pe telefon ca o proasta si sa nu învat. Pe langa ca nu stiu tabla inmultirii fiindca nu am invatat-o cand trebuia. As prefera sa fac 10 ore pe zi de romana decat sa fac mate. Urasc matematica. Numai cand ma gandesc ca sunt praf la mate si ca parintii ma bat la cap mor. Efectiv ma gandesc ca daca as muri odata ar fi mult mai bine. Decat sa mor cu o matematica de gat. Pana intr-a 12-a cred ca înnebunesc. Nu stiu ce sa fac, monivatie NU. Macar sa învat acolo o jumate de ora. Nimic nu stiu ce sa mai fac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| summergirl345 a răspuns:

Bună! Am fost și eu în clasa a 6a și te pot ajuta. Într-adevăr sunt în liceu acum, dar tor mate fac. Îmi amintesc că matematica din gimnaziu, culmea, era mai grea decât cea în liceu, că la un moment dat făceam o comparație.
Stai liniștită! Mai întâi nu te panica, te rog. Efectiv nu esti singura care avea acest mentalbreakdown cand venea vorba de scoala sau mate in special. Mai ales acum cu școala online este absolut îngrozitor. Din fericire ai timp lejer să înveți, căci în a 8a vei avea examen...

Mai întâi îți recomand surse de a învăța matematica online accesibil, gratis. Îți voi lăsa mai jos câteva exemple care sper eu să le încerci să le vizitezi ca să vezi cum e. Sunt special pentru cei din gimnaziu. Este păcat să nu profiți de Internet, de resurse educaționale, chiar gratuite. Și sunt ceva (mă refer, atenție, la gimanziu. Nu mai zic pentru liceu câte sunt).

Youtube:
Pauza de mate - https://youtube.com/c/PauzadeMate

Corina Țurcanu - https://youtube.com/channel/UCguIGZyAbiuAw0mV-j8mczg

Prof. Jitaru Ionel - https://youtube.com/channel/UCSDxIng3Dh923Qvfp7C4taw

Matematică gimnaziu (PLAYLIST) - https://youtube.com/playlist?list=PLoLxdWb-0TaI_39r-T5UREu6utR5RVqPK

Și poți găsi și mai multe site-uri sau videoclipul gratuite pe YouTube legat de pregătirea la matematică în gimnaziu.

Sfaturi evaluarea națională
https://youtu.be/QGKl1unj3nI

https://youtu.be/QjqAc3cgACQ

Ți-am pus și două videoclipuri recente ca să zic așa din o grămadă care există cu niște sfaturi despre Evaluarea Națională.
Chiar trebuie să înveți matematică. Te ajută să gândești logic și să ai raționament științific, iar dacă nu ești pasionată de științe, este ok s-o știi gen lucrurile de bază (înmulțire, împărțirea, adunarea, scăderea, ridicare la putere etc.) pur și simplu că te mai dai în viață de un calcul mărunt pe ici-colo.
Motivația întotdeauna vine de la tine. Ca să înveți înmulțirea să cauți pe net metode de a învăța înmulțirea (era de exemplu o șmecherie cu înmulțirea cu 9 de exemplu) și scrii în continuu pe foi. Începi de la 2, după te verifici, mai faci, mai repeți, după treci la înmulțirea cu 3, și tot așa când simți că ești gata. Astea să le faci fără presiune, să fii calmă. Să pui un părinte să te asculte mai târziu din tot (SAU de la început, înmulțirea cu 2, după te ascultă din cea cu 3 și tot așa, iar mai apoi să te asculte din tot, gen amestecat). A te asculta singură este, la fel, o altă metodă la fel de ok.
Hmm... îți recomand, mai ales în vacanța asta, să profiți de ea la maxim. Știu că este greu, dar de exemplu întreabă-te acum: vrei într-un liceu bun pentru tine, sau mai bine zis liceul în care îti dorești să fii? Acum nu știu la ce fel de liceu vrei, dar gândește-te că mulți copii învață ca să fiu într-un liceu, practic sunteți într-o competiție indirectă. Trebuie să muncești ca să îti atingi dorința. Iar acum ai timp lejer să recuperezi și să înveți mult. Dacă spui că ai pierdut ceva, acum încearcă să pui mâna le acele exerciții, să nu le lași pe ultima sută de metri în a 8a - nu recomand.
Am auzit că examenul, la fel și ceva din materia de la mate și română s-au schimbat în comparație din ce am trecut eu când am fost la vârsta ta și îmi pare rău că nu te pot ajuta mai mult de atât.
În general eu la mate procedez așa: mă uit pe teorie (mă folosesc și de Youtube ca să înțeleg), după mă uit la exercițiile făcute în clasă (în linkuri vei observa că vor fi și exerciții rezolvate la mate, nu doar teorie) și mă uit în același timp cu teoria (ce formule s-au pus în exercițiul acesta, care este "firul problemei", ce metode s-au folosit) și când mă simt pregătită rezolv singură exerciții similare. Încep de la mai ușor și mai ridicam nivelul de dificultate. Poți să refaci și exercițiile făcute în clasă, adică să le scrii din nou pe un caiet. Iarăși sa cauți pe net sau YouTube exerciții de mate rezolvate la un anumit capitol și să fii atentă la explicații. Parcă ai menționat că faci pregătire la mate. Pune întrebări atunci când le ai și fără rușine, că până la urmă ești la pregătire ca să înveți și mai înveți și punând întrebări. Îți mai ia și acel prof banii, atunci pune câte întrebări vrei ca să îți pui în finalul zilei: "Daa, a meritat să dau acei bani". Asta e ce am putut să îți sfătuiesc. Nu știu unde să găsești pe cineva chiar din clasa a 6a ca să întrebi cam cum învăță ei, dar poți să-ți întrebi colegii/prietenii cum învață ei la mate. O să fie bine dacă vei avea voința s-o faci! Multă baftă și stai calmă și s-o iei ușor, pas cu pas!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sunt o mare retardata....Prefer sa stau pe telefon ca o proasta si sa nu învat"

nu-ți mai plânge inutil de milă și pune mânuța pe foaie și pix și bagă exerciții până obosești!

| andreea878 a răspuns:

Aici depinde si de prof..eu in clasa a 6a aveam 6, 7 si 8 la mate si in a 7a am inceput sa invat mai mult si sa am 8 9 si 10, si in a 8a 9 si 10, sa stii ca materia de a 6 a la mate e destul de grea, mai ales la geometrie