| howsenselessdeathhowpreciouslife a întrebat:

Am o mare problema. sunt in clasa a 7-a si nu inteleg matematica. inca din clasa a 5-a am avut probleme cu matematica dar nu le am acordat atentie si nu mi am luat meditator. dar acum este aproape sfarsitul anului. azi am aflat ca am luat 2 in teza de pe sem 2. am media 5 pe semestrul 1. am doi de 4 si doi de 3. nu am ramas niciodata corigenta si imi este foarte frica de asta. profesorul a spus ca ne da o sansa pentru a ne ridica notele, dar daca ne lasa corigenti a spus ca nu ne trece si ca lasa repetenti direct.
stiu ca trebuie sa imi ridic cumva media, sunt constienta de consecinte. dar nu am motivatia necesara si imi este greu sa invat. vreau si chiar vreau dar parca imi lipseste ceva..imi este foarte frica de ceea ce urmeaza si problema asta imi cauzeaza depresia si stresul zilnic. ce pot sa fac?! sunt in culmea disperarii.
fara bataie de joc va rog.

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa inveti formulele, daca stii formulele vei putea rezolva si problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia cartea de mate, începe să citești din ea și fă exercițiile de la cele mai simple spre cele complicate. Dacă tu crezi că ai nevoie de cineva care să-ți explice, fă rost.
Lasă poveștile cu "sunt în depresie" și "nu am motivație". Știu că e un șoc pentru tine, dar nu înseamnă că "gata cu viața, nu mai fac nimic" când tot ce trebuie să faci e să te concentrezi vreo câteva ore pe zi.
Vrei să treci, nu? nu e destulă motivație cât să scoți 5-ul?

| AnoniMISS a răspuns:

M-am confruntat si eu cu aceeasi problema. Esti clasa a 7-a si esti foarte norocoasa caci ai timp sa inveti. Eu m-am apucat mai serios de matematica in clasa a 9-a, iar motivatia mea a fost teribila, frica de examen. Daca chiar vrei sa inveti-invata! Iar daca chiar nu poti, atunci ar trebui sa faci lectii adaugatoare. Totul se rezolva. Citeste si invata pina nu e prea tirziu