| cocobub a întrebat:

Buna TPU am o mica intrebare am pe cineva care nu stie cre este diferenta dintre descriere stiintifica si descriere publicitara?
funda

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Descrierea stiintifica e prin definitie OBIECTIVA. E rigida dar 100% corecta din punct de vedere obiectiv, mai pe scurt: scrii in detaliu despre un obiect/ persoana/institutie etc. Nu adaugi de la tine nimic dar acoperi subiectul de la a la z cu dovezi clare, concise si stiintifice. Propriu zis tot ceea ce scrii poate sa fie PROBAT.
Descrierea publicitara e subiectiva. Scrii intr-un mod pompos si persuasiv. Omiti partile negative si te focusezi strict pe calitati. De multe ori exagerezi tocmai pentru a face produsul sa para si mai atractiv decat este el in realitate.

2 răspunsuri:
| ItsMaxi a răspuns:

Stintifica adica sa demonstrat ca este adevarat ''acel lucru''. iar publicitare... ei bine acolo se spun tot felul de prostii straight face ca sa aiba si ei cu ce se lauda

| PufoshenienexT a răspuns:

Descrierea stiintifica este logica te bazezi pe anumite chestii care le cunosti iar ai publicitara sunt numai minciuni opentru a atrage cititorii