| diana1137 a întrebat:

am o mica problema degata de colegii mei de clasa sidle comunicare in general. Ei bine, eu sunt foarte timida si nu prea stiu cum sa vorbesc cu ceilalti pentru ca imi este frica sa nu cumva sa nu ma placa. eu port ochelari si s-au facut multe glume pe seama mea din cauza asta si nu prea mai stiu in cine sa am incredere. colegii vorbesc cu mine dar doar eu ma duc sa stau cu ei, ei nu vin sa stea cu mine, nu prea stiu de ce

pentru ca sunt clasa a 10-a si de la anul*in clasa a 11-a) s-ar putea sa ma duc la un liceu internat in Bucuresti si vreau ca cei de acolo sa ma placa, sa ma inteleg bine cu toti(decizia parintilor cu leceul internat)
va rog sa imi dati cateva sfaturi Funda

Răspuns Câştigător
| myamarymya a răspuns:

Buna eu sunt in clasa a 7 a sunt exact ca tine bine in afara de faza cu ochelari deci eu zic ca nu prea poti sa faci multe bine adica o data ce ai inceput asa asa o sa mergi mereu dar poti schimba asta fii la zi cu barfele din cls bagate in seama cu fetele sau baieti care crezi uh ca vrei sa vb sau intereseaza-te mai mult despre ei ce hobbyuiri au ce le place. vb despre ceva anume ce in care sa aveti in comun toti iar cu faza cu ochelari nu-i baga in seama asa fac toti aa si inca o chestie fi mai intepata ca sunt fete de cls a 5 a care vin cu tocurile in picioare si se dau la toti baieti pe care ii gasesc bine faci cum vrei tu
aaa si inca o chestie laughing) cand o sa intri in internat nu trebuie sa fi asa cum erai inante adica sa fi schimbata sa vb cu prieteni sa iti faci prieteni sa razi sa glumesti happy sper ca te-am ajutat happy PA

3 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa iti fie teama ca cineva o sa rada de tine pentru faptul ca porti ochelari,deoarece nu esti singura care porti ochelari, si eu port.
Sfatul meu este sa fi tu insuti, nu sa te comporti altfel doar pentru a ii face pe plac cuiva, pentru ca doar cine o sa te accepte asa cum esti o sa iti fie prieten adevarat; insa nu toti avem aceleasi gusturi, deci... oricat ai incerca nu poti fi pe placul tuturor.

Răspuns utilizator avertizat
| AncutSsa96 a răspuns:

Numai fi asa timida, incearca sa te integrezi si nu vei da gresi, vorbeste deschis si direct ceilalti apreciaza mult asta, iar cand vor face glume pe seama ochelarilor tai fa-te ca nu-ti pasa si nu o vor mai face, succes la liceu