| superpissy40 a întrebat:

Am o mica problema mai personala ca sa zic asa, sper sa puteti citi tot. Eu sunt in general o persoana introvertita,care isi face uneori scenarii in cap cu diferiti oameni si in diferite ipostaze (care oarecum coincid cu realitatea). Ideea este ca eu am cateva prietene bune cu care ies uneori pe afara (normal,ca orice om,cand are timp) asa,iar problema este ca am o teama in mine de ceva timp pe care le priveste pe ele si anume ca simt o nesiguranta atunci cand ies doar cu una dintre ele sau cu mai multe si cu celelalte ramase nu, ca nu care cumva sa zica celelalte ceva ca de ce nu am iesit si cu ele sau ceva in genul (aceasta problema ca sa o numesc asa mi se trage de la niste evenimente petrecute in trecut-voi spune succint cateva dintre ele : 1.am iesit in parc cu fostul meu iubit(la vremea respectiva fiind impreuna) si deodata primesc mesaj de la una dintre bunele mele prietene "unde esti? Pot veni la tine la poarta la liceu?"(era dupa ore sau prin saptamana altfel, chiar nu mai stiu) si eu ii zic "Pai sunt in parc cu X (fostul)" si ea "bine ca pe mine nu m-ati invitat" la care dupa 7-8 secunde o sun si o intreb "esti suparata?" "Nu" "bine, te iubesc" "si eu" Iar eu cand ajunsesem acasa boom mesaj de la ea "sunt suparata pe tine..." (imi scrisese vreo 15-20 de randuri explicatia) 2.am iesit la mall cu fostul si cu o prietena sa mancam, iar prietena mea vorbea cu aceeasi fata de la nr 1 de mai sus si ii zicea ca e cu noi si apoi se suparase iarasi ca nu am invitat-o 3. o alta prietena se suparase acum cateva luni (pe la inceputul anului) pe mine ca vorbeam cu fostul iubit al unei colege din clasa mea, ea de fapt se suparase ca nu ii spusesem,dar nu stiu cum s-a intamplat,insa exact cand mi-a dat mesaj cu "nu cred ca ar trebui sa mai vorbim", exact atunci voiam sa ii zic ca vorbesc cu el. (Cam astea ar fi cateva dintre evenimentele care m-au marcat ca sa spun asa) Revenind la problema mea, ma simt ciudat sa ies cu o persoana,ca apoi prietenele mele sa ma judece ca pe ele de ce nu le-am invitat. Ma gandeam sa nu le spun,insa e ca si cum le-as ascunde acest fapt si daca,spre exemplu, as pune o poza cu persoana cu care ies sau persoanele cu care ies, pe o retea de socializare ele mi-ar comenta ulterior si tot eu sunt cea care sufera. Am incercat singura din rasputeri sa imi ridic moralul, dar nu am reusit din pacate. Eu cred ca experientele acelea care m-au marcat m-au facut sa fiu in acest fel. Ce as putea sa fac in acest sens? Va multumesc din suflet ca ati citit pana aici! Funda happy Si ma scuzati in caz ca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| SaveMeDen a răspuns:

Salut, superpissy40!
Poate nu sunt cea mai buna persoana cu care sa te sfatuiesti, dar si eu am fost pusa intr-o situatie asemanatoare.Colegul meu de banca a lipsit o saptamana din cauza unei raceli, asa ca prietena mea cea mai buna a stat langa mine in tot acest timp.Cand s-a intors, ea mi-a sugerat sa-l las si sa ma mut cu dansa in alt loc, dar nu stia ca mie imi place de el si nici nu i-am spus.(Era fostul ei iubit si chiar au fost un cuplu popular).Au inceput certurile si pana la urma s-au suparat amandoi pe mine.Cum am procedat in acel moment? Am discutat cu fiecare in parte detaliat, apoi am discutat impreuna.Desi aveam o gramada de emotii ca totul se va strica intre noi, am reusit sa ajungem la o decizie impreuna.Eu voi sta in mijloc si ei de-o parte si de alta a mea.Stiu ca povestea aceasta poate parea nepotrivita, dar eu vreau sa intelegi ca uneori e mai bine sa clarificam unele lucruri sau sentimente in grupul de prieteni.Eu zic sa discuti cu fiecare in parte, apoi sa incerci sa aduci acest subiect la comun si sa dezbateti impreuna, sa alegeti calea corecta.Nu uita! Cu minciuna nu ajungi departe...O minciuna aduce pe alta, apoi pe alta si asa mai departe. Daca afla vor fi dezamagiti mai tare si tu vei suferi continuu.Stiu ca e greu sa iti imparti timpul astfel incat sa multumesti pe toata lumea, insa daca esti sincera cu ei si mai ales cu tine totul se va rezolva.Alege persoanele alaturi de care vrei sa petreci momentele respective, iar ce-i ce nu te vor accepta in ciuda eforturilor tale nu se incadreaza in categoria,, prieteni". Mult succes! Sper ca te-am ajutat!