| tudor1104 a întrebat:

Am o problema. Am fumat mai demult pentru prima oara, le-am spus parintilor mei. Au fost dezamagiti dar asta e. Ieri, cand am venit din oras, mama mi-a spus ca am fost vazut de o cunostinta fumand. A fost foarte dezamagita, mai ales ca eu ii spusesem ca nu mai fumez, de fapt eu mai fumam dar nu ca un obicei. Oricum, i-am spus ca am fumat si ieri, a fost suparata, tata a zis ca nu mai au deloc incredere in mine si eu, acum intrand in clasa a8a, a spus tata ca va fi alegerea lui liceul si asa mai departe. Problema este ca mi se rupe sufletul cand o vad pe mama simtindu-se asa rau din cauza mea, pentru ca ea de obicei ma verifica sa vada daca fumez, dar nu miroseam a tigari. Am fost pedepsit, nu mai am voie cu telefonul, nu mai am voie sa ies in parc(acolo am fost vazut), vara asta slabe sanse sa mai am voie sa ies prin oras(chiar daca o prietena foarte buna se muta in alta tara in cateva zile, iar saptamana viitoare am fost invitat la o petrecere). Intrebarea mea este cum sa fac ca parintii mei sa is isi recapete increderea in mine? Voi cum ati face? Multumesc.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Tudor,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| lucifer12345678 a răspuns:

Nu stiu daca conteaza ce le spui.
ar trebui sa conteze ce simti tu.
crezi ca fumand esti mai cool?
deloc.
eu iti spun sincer ca am regretat multi ani momentul in care m-am apucat de fumat.in primul rand gandeste-te la sanatate apoi la banii cheltuiti(tigarile sunt foarte scumpe azi)spune stop tigarilor cand nu e prea tarziu.
daca crezi ca poti sa renunti spune-le alor tai ca regreti si nu vei mai face. daca nu te poti abtine de la fumat, macar sa nu-ti minti parintii.
gandeste-te bine pana nu va fi prea tarziu. tigara este drog

| tudor1104 explică (pentru lucifer12345678):

Ma pot abtine, si tocmai ca nu voi mai fuma. oricum nu o faceam ca sa fiu mai cool. am inteles ce vrei sa spui. dar intrebarea mea era cum sa fac sa isi recapete increderea in mine. multumesc oricum