| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema.
Ok, sper sa nu radeti dar nu prea am prieteni.
Am doar doua prietene care sunt virtuale, si rar vorbesc cu ele.
Am incercat sa ma imprietenesc cu toti si cu toate in mod decent, dar sunt data la o parte si nu inteleg de ce. Sunt draguta cu toata lumea, dau din bucata mea, ofer zambete pe fata unora insa tot ce primesc e doar nepasare.

Oare chiar asa sunt toti?

De baieti nici nu mai zic. Majoritatea vor doar chestia aia... si stau cu fete doar pentru corp sad.

Uf. crying

Imi puteti da niste sfaturi sau sa ma ajutati cu ceva?

Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Se zice că oamenii inteligenți au prieteni puțini fiindcă sunt selectivi. În viața asta, pentru a supraviețui îți trebuie 2-3 prieteni maxim. Degeaba ai o gașca numeroasă și populară fiindcă niciodată nu vei putea fii apropiata de fiecare membru. Problema ta este că încerci să fii drăguță, te chinui să câștigi simpatia celorlalți. În cei 17 ani ai mei pot să zic că am învățat că un om pe care în doare,, undeva" de ce cred ceilalți despre el și Este independent este mult mai apreciat și respectat. Tu draga mea ar trebui să te apropii de o persoană mai tăcută (să zicem) și să descoperi cum e ea de fapt. Nu alerga după copii populari. Încearcă să fii mai sociabilă, mai,, guralivă". În pauze, treci pe la fiecare coleg și întreabă-i ce mai fac. Încearcă să faci cat mai multe glume. Să fii deschisă cu fiecare. Iar dacă ai nesigurante, gândește-te că sunt frații tăi de care ești apropiata.
Oricum, peste câțiva ani buni, nu vor mai conta acești prieteni. Fiecare o va lua pe drumul său în viața. Tu vei fii fericită, alături de persoana iubită. Voi doi veți fii invincibili. Dar toate la timpul lor.
PS:pari o fata cuminte și cu capul pe umeri, nu te distruge luându-te după ceilalți.

| denyzo a răspuns (pentru lovecats123):

Sociabila sunt, cu colegii vorbesc, sunt deschisa, sunt draguta, fac glume, am incercat sa ma imprietenesc cu colegii insa nimic, nimic. Pot spune ca sunt intr-un colectiv nu tocmai bun, fara respect, bunatate, doar "misto-uri" si batjocura. sad Colega mea de banca sa ma sustina si pe mine, sau sa ma incurajeze cu ceva nici vorba, ba din contra isi da aere pe langa mine.
M-a lasat mereu balta. sad
Cunosc cam pe toti din clasa, am vazut ce mentalitati au si cam ce ii pot duce capul.

Ma gandeam ca la anul sa ma transfer la alt liceu mai bun, bineinteles... pentru ca la asta care sunt nu este tocmai pentru nivelul meu.
Insa mi-e putin teama daca voi pati la fel cum am patit si aici unde sunt...sad

| denyzo a răspuns (pentru lovecats123):

Apropo, iti multumesc mult pentru ca mi-ai mai ridicat putin moralul! happy

| lovecats123 a răspuns (pentru denyzo):

În afară de clasa ta, sunt o Grămadă de locuri unde îți poți face prieteni. De exemplu poți face voluntariat, o activitate extrașcolară. Și în legătură cu liceul, chiar te sfătuiesc să te muți. Poți începe o nouă viață. Uneori o mică schimbare, poate schimba totul. Cea mai bună prietenă a mea, s-a transferat la liceul nostru numai din cauza colectivului. O persoană așa de puternică că ea, să plângă zilnic?! Și-a luat inima în dinți și a ales,, schimbarea" și ghici ce? S-a integrat super bine in clasa noastră. Toți o iubesc.,, Tipa cea nouă"... Crede-ma, merită să iti asumi riscul!

| denyzo a răspuns (pentru lovecats123):

Multumec frumos pentru sfat! :*

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate sa te porti asa te fortezi putin, iar asta se simte ca incordare iar oamenii nu se simt confortabil in preajma ta.