| Alina789 a întrebat:

Buna tpu...Am o poveste de viață dramatică și puțin complicata,și simt nevoia sa o împărtășesc cu cineva,sa mă ajute cu niste sfaturi.Deci,am avut o relație cu un tip,in urma căreia a rezultat un copil. Eram mica atunci, aveam doar 19 ani pe când am rămas însărcinată și nu am vrut sa fac avort pentru că mi-a fost oarecum milă și am decis sa nasc copilul.Părinții mei nu au fost de acord cu relația noastră și până la urmă ne-am despărțit și el nu a recunoscut copilul și oricum nici nu vrea sa audă de el,in fine...Uneori simt ca o iau razna,mă gândesc cum ar fi fost daca nu s-ar fi întâmplat asta,plâng când îmi aduc aminte că putea fi altfel și simt ca am complexe din aceasta cauza asta. Copilul îl crește părinții mei,iar eu m-am înscris la o facultate in alt oraș și am început să mă axez pe școală, pentru că nu am vrut să îmi distrug viitorul și mi-am dat seama că am făcut o greseala imensa.Am fost o eleva buna la liceu, am avut media peste 9 la bac,însă nu pot sa trec peste ceea ce mi sa întâmplat,mă simt inferioară față de toți. oricum m-am schimbat mult ca persoana,nu mai am anturaje proaste,nu mai ies in cluburi,etc pentru că nu vreau sa mai comit alte greșeli.Ce sfaturi îmi dați să depășesc aceasta situație și să nu mai am complexe? cu toate că nu am cum, nu pot da timpul înapoi.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti mama, fii fericita! sunt destule femei care isi doresc dar nu pot avea un copil
Nu iti neglija copilul dar nici scoala, incearca sa gasesti acel echilibru de care ai nevoie si mergi mai departe!
Nu esti inferioara absolut nimanui!

| Alina789 explică (pentru Simpatic):

Știu asta, dar mi-aș fi dorit să am o familie, nu un copil nerecunoscut și să fiu singură, când mă uit la alte femei și vad cat de fericite sunt cu familia lor mă simt tristă și singura.

| Simpatic a răspuns (pentru Alina789):

Iti mai spun un lucru, in realitate multi mimeaza fericirea in lume, si in casa plang in pumni!
deci nu toate femeile si oamenii pe care ii vezi aparent fericiti chiar sunt asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Săi oferi copliul aceluia nevinovat o educație și din greșelile tale să-l înveți să nu le comită și el/ea săi oferi o educație bună sa ai grija in ce anturaje se bagă să-l înveți de bine nu de rău săi oferi toată iubirea Adevărat și dragostea Adevărat de (mamă copil) să-l ți la șchola să-l ți-l printre oamenii! Nu tâlhari Nu hoți Nu Aparatiști Nu prosti și rahaturi sa fie se el la "modă" învațăl numai de bine. și cel mai important să-l educi în privința lui Dumnezeu să fie conștient de existența lui el încă nu are habar de puterea lui Dumnezeu și nici nu știe cum sa se apropie de el. Nu-l lăsa bezmetic să comită același greșeli. Eu cred ca sunt destule erori in societate și printre oamenii nu-l lăsa să fie urmaș consecințelor tale și ai lui el este absolut un copil nevinovată. Într-o bună zi va vrea să-și cunoscă tatăl și-l va găsi el sigur va da el. Importată este copiul nu Petreceri nu Distrați și ieși de rahat căci va vedea și va lua vrei nu vrei același tipar și exemplu de la tine și el tot ca vedea va auzi la tine va lua mai mult ca exemplu asta ca sa ști.

"soțul" adică nenorocit ul care ți-a făcut rău ăsta stai liniștită Dumnezeu știe totul.

Dacă ai părinți tăi alături in cât săte ajute cu copilul săi poată ei crește cât timp îți faci facultate și înveți eu consider că-ți fac cel mai mare bine părinți tăi și asta demonstrează că părinți tăi îți sunt alături și că nu te vor lăsa ai deci sunt situații care crede-mă... Sunt grave rău. Mame bătute lăsate cu 2 copii singure chirie întreținere mâncare bani de buzunare pachet la șchola îmbrăcată in fiecarea zi de mâncare un caiet un pix o geantă tu încă ești top și ai mari șanse săi oferi acelui copil o viață foarte frumoasă importată cu ajutor tău și părinților tău alături de tine. Dumnezeul e mare.

Nu te judec și nici nu te trag la răspundere pentru alegerile și greșelile tale poate asta se înțelege prin felul meu de exprimare. importate este că Teai trăzit puțin și ai înțeles că "distracție" cluburi băut fumat droguri de tot felul. și plăceri de momente au consecințe permanente. înțeleg și faptul ca erai un copil la acea vreme 19 ani destul de "copt" da uite că ai înțeles. Salut

| Alina789 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Da,într-adevăr mi-am schimbat perspectiva și modul de gândire tocmai din cauza acelei greșeli,mi-am dat seama că distracțiile,drogurile și cluburile nu te duc la nimic bun,acum sunt mult mai matura in gândire și am grija la oamenii cu care mă împrietenesc, nu stau pe lângă persoane care mă trag in jos.Din fericire, am băiat, nu fată, cu un băiat nu sunt atât de multe griji dar cu o fata e mai complicat sa o crești de una singura având în vedere că nici tata nu are.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina789):

...,,,,

| norisorulpufos a răspuns:

A fost cea mai bună decizie să naști copilul.
Doar că acum faci greșeala de a sta departe de copil pe principiul că nu te ia nimeni cu copil.
Total greșit.
Nu ești o femeie singură.
Ești o mama cu copil și trebuie sa fii mandra de asta.
Și fii mai apropiata de copilul tău.
Nu mai considera ca ti-ai distrus viitorul.
Am prea multe de spus, nu ești singura pentru ca ai copilul ci pentru ca nu încerci sa fii o persoana de calitate.

| Alina789 explică (pentru norisorulpufos):

Știu că nu e tocmai firesc că nu sunt prea apropiata de copil,însă am anumite traume din cauza acelui bărbat pentru felul în care s-a comportat cu mine și că nu a vrut să recunoască copilul,toate jignirile,abuzurile etc.Și referitor la ceea ce spuneai,că am principiul că nu mă ia nimeni cu copil,mulți bărbați când aud de asta fug, îți spun din propria experiență, bărbații vor fete libere în ziua de azi fara obligații de genul, dar fiecare are propriile principii, nu zic că toți sunt la fel.

| norisorulpufos a răspuns (pentru Alina789):

Da asta am zis și eu.
E de apreciat că ai înțeles ca ai traume.
Dar sunt asociații care sprijină mame singure cu copil.
Te vor susține gratuit, oferă psiholog, totul.
Atunci îți vei da seama ce ai de făcut pe mai departe.
Dacă ai fi un pic mai sincera cu tine însăți te-ar lua oricine de nevasta.
Și ti-ar mai turna vreo câțiva copii și veți trai fericiți.

| norisorulpufos a răspuns (pentru Alina789):

Nu are rost sa te razbuni pe copil doar pentru ca tatăl a fost un dobitoc.
Doar sa nu spui ca încă mai iubești acel bărbat.

| Alina789 explică (pentru norisorulpufos):

Evident că nu.