| anonim12200 a întrebat:

Am o prietena care vrea sa fumeze dar fara ca parintii ei sa stie imi puteti da niste variante

Răspuns Câştigător
| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Spune.i sa nu fumeze... incearca sa o opresti... explica.i pro si contra si mai spune.i ca nu e cool sa fumezi daca asa crede

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sfatuieste-o sa renunte.De ce sa-si creeze o dependenta? Nu-i este mai bine sa fie libera si din banii economisiti sa-si faca niste toalete-trasnet?

| Fatamuntilor a răspuns:

Oricate sfaturi ar primi prieteta ta, parintii si-ar da seama!
Hainele vor mirosi a tutun.
Un pachet de tigari costa mai mult de 10 lei...are atatia bani?
Nu e bine sa ascunzi de parinti asemenea chestii!
Cauta mai bune alte variante(guma, bombonele)

| milan9 a răspuns:

"Fumatul este o permanenta "scoala" a autodistrugerii, a coruperii vointei si o data cu ea, a tuturor elementelor vietii!
La fiecare tigara stii pretul renuntarii la viata, dar mergi inainte..., strivind putin cate putin, fara reactie, resursa de demnitate, de vointa, de viata!
Complet si eficient "curs" de autodistrugere...

| milan9 a răspuns:

Ce aş putea să-ţi spun eu nou, adică ceva ce tu să nu fi auzit? sad

Că îs ucigătoare? Ştii déjà!" Întrebarea e, de ce crezi tu de exemplu, că se merită?

Fiecare fumător va dezvolta mai devreme sau mai târziu o formă de cancer, pentru că organismul unui fumător inhalează permanent peste 3000 de substanţe care afectează organismul în mod diferit dar concertat!

Rezultatul final? Uzarea prematură a organismului, care la un moment dat va savura viaţa cu aceeaşi plăcere într-o zi, dar… nu va mai avea zile… sad

Fumatul este de departe principalul furnizor de substanţe nocive în organism, de radicali liberi ce uzează accelerat natura organică a omului.

Nu o fi probabil letal de la o singură doză, nu mori instantaneu, dar nimeni n-a demonstrat că fumătorii sunt din teracotă şi că ar fi invulnerabili la factorii distructivi cancerigeni!

E doar o chestiune de timp! Natura organică a omului nu a devenit aşa spontan, un filtru de fum invulnerabil. Ai fi învăţat la biologie dacă era să fie aşa.

Adevărul e că, prin fumat faci contract de renunţare la pensia privată, ce mai, la vreo 30-50 de ani, şi chiar mai mult... Una din probleme este că atunci vei iubi şi vei aprecia viaţa cu mult mai mult decât acum. Ştii cum se spune, "în viaţă risipim ani (30-50 de ani) iar la moarte cerşim clipe!"

Dacă timpul vieţii ar fi comparat cu apa dintr-un bazin olimpic, şi dacă cineva ţi-ar spune că vei fi în viaţă până când apa din bazin se va evapora în mod firesc (presupunând că ar dura zeci de ani), de ce unii se grăbesc "să-şi vândă sufletul" şi resursele "vieţii" lor, conectând parcă un hidrofor care să scoată mai repede apa din bazin, şi sufletul din "afumătoare"... E chiar aşa plăcut stai să fumezi şi să vezi cum viaţa se scurge din noi cu viteză accelerată într-un proces de sinucidere lentă?

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa o ajuti.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile despre fumat.

| cristimihailov a răspuns:

Cauta pe net cea mai scarboasa tigara, care dupa ce fumezi un pic sa isi scoata matele si se va linisti singura.

| ancaval a răspuns:

De ce vrea să fumeze și să nu zică părinților?

Așa mult îi respectă, încât îi ia de proști?

| VladGH a răspuns:

Metode sunt multe, dar are ia de pierdut. Si spune-i ca adevarul mereu iese la suprafata. A da, mai spune-i ca mie mila de ea.

| zahy a răspuns:

Zi sa fumeze cat mai mult. si zi daca stie ca daca va lucra pe un salariu minim pe economie si fumeaza 2 pachete pe zi asta inseamna tot salariu. si dupa cele 10 ore de munca mai pleaca inca 10 ore la cersit sa aiba bani de mancare intretinere etc.

my blog
http://dezvolta-gandirea.blogspot.it/p/creier-si-putere.html

| alezander12 a răspuns:

Spune-i ca-i proasta!big grinbig grinbig grin
Alfel de sfaturi nu pot fi date!
Si da s-ar putea interna de acuma in spital!big grinbig grin