| AriAdelean a întrebat:

Buna TPU am o problema. Am trecut deja de varsta de 14 ani, dar parintii vorbesc cu mine ca si atunci cand aveam 8 ani. Nu inteleg ca eu deja am crescut, ca m-am maturizat si pot avea incredere in mine. Va rog spuneti-mi cum sa le explic si lor asta. Ofer fundita happy

Răspuns Câştigător
| JuliYuli a răspuns:

In primul rand asa sunt parintii.Sunt mai protectivi si incearca sa nu observe ca tu crestii fiindca realizeaza ca pana la urma vei pleca. Pentru a le explica ca ai crescut comportate mai matur, implicate in lucurile lor incearca sa vorbesti cu ei despre multe lucuri, poate sa le impartasesti secretele sa vada ca ai incredere in ei.Asta da dovada de maturitate. Pentru increderea lor e bine sa le dovedesti cat de mult ii iubesti, apoi cand zici un lucru sa il respecti, oferate sa ii ajuti la treburi.Cam asta ti-as sugera sa faci.La mine a mers!

4 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Buna!
E de inteles faptul ca parintii inca te trateaza ca pe un copil, pentru ca inca esti! Copil vei fii cat timp parintii tai sunt in viata!
Inca nu vor sa se gandeasca la faptul ca nu vor mai putea sa te alinte cum o faceau probabil cand erai mic/a.Le mai trebuie timp sa-si dea seama singuri de asta, dar pana atunci si tu le poti explica ca deja esti adolescent!
Bafta!

| neca a răspuns:

Du-te la iei si spune-le ca nu-ti place sa vorbeasca cu tine deparca ai avea 8 ani

daca nu merge atunci... continuati viata fara sati pese cu vorbesc ei cu tine

| Z3R0H0uR a răspuns:

Pentru ei, parca esti fetita aceea mica care te jucai prin gradina, pe afara. Ei incearca sa isi aminteasca de acele vremuri. Nu le spune nimic, o sa ii jignesti foarte rau.

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Eu cred ca printii tai nu suporta idea ca ai crescut si ca n-o so mai aiba pe fetita lor cea mica. Ca sa ii convingi ca ai crescut da dovata de maturitate, adica ajut-o pe mama ta la curatenie, gatit etc.Ai mai putea sa ii chemi pe amandoi intr-o camera si sa le spui : ''Mama, tata am 14 ani si voi nu va opriti din a ma trata ca pe un copil si mie nu imi place chestia asta.De ce nu ma lasati sa cresc? '' sau nu stiu :]] baga tu de la tine ce iti vine pe moment in cap dar sa o faci pe un ton calm.
Bafta!