| denn1s a întrebat:

Am o problema cu care se confrunta majoritatea adolescentilor. Cosurilesad. De o gramada te timp tot ma chinui cu ele, spalat pe fata, masca de argila etc. Si nimic. cele mai multe le am in zona barbiei, pe obraji si pe nas. Ajutati-ma va rog cu cateva sfaturi. Ceva metode care au functionat in cazul vostru. Multumesc! (mentionez ca sunt baiat).

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un dermatolog care o sa-ti dea tratamentul potrivit pentru tine, ce a functionat la noi poate ca nu da aceleasi rezultate si la tine.Si eu am avut probleme cu cosurile si ajunsesem intr-o situatie disperata,nici eu nu ma mai suportam, insa am scapat de ele cu Zineryt, atunci scapasem si de puncte negre, dar nu prea am ce sa fac am tenul gras si ma confrunt in continuare cu ele, insa cosuri imi apar doar 1-2 ocazional, deci nu exista tratament care sa te scape definitiv de ele.Din nefericire mi-au ramas o muuuuultime de semne de la cosuri si puncte negre pentru ca nu le-am tratat la timp de care nu mai reusesc sa scap.Asa ca sfatul meu e sa te duci la un specialist sa te scape de cosuri pentru ca se poate decat sa stai mai apoi sa repari semnele provocate de ele.

| GregHouse a răspuns:

Zynerit e foarte bun si am mai auzit de un alt unguent, Mibazon. Este de uz veterinar, dar a dat rezultate foarte bune la o cunostinta de-a mea.

| EmHinoki a răspuns:

Incearca sa-ti faci o masca odata pe saptamana cu 2 lingurite de ulei de masline si sare de mare. Da fuga la doctorul de familie pentru o trimitere la dermatolog. Daca ai sub 18 ani nu te costa nimic iar tratamentul este mai mult decat accesibil. Degeaba tu incerci sa le "razuiesti" din exterior cand problema este din interior. Eu i-au Roaccutane odata pe zi si imi dau cu Zineryt seara. Fac tratamentul asta de la inceputul anului! Nu toti adolescentii se confrunta cu problema asta asa cum spui tu, doar cativa care au tenul gras. Se pare ca atata noroc am avut noi laughing). Nu-ti face griji am multi prieteni care erau PLINI, iar cand s-au apropiat de 18 ani au disparut TOTAL straight face. Tu alegi daca astepti sau te duci la dermato, desi si acolo trebuie sa ai rabdare.