| Annabella9719 a întrebat:

Am o problema.De la un timp imi este frica de orice! Mi-e frica de masina ca as putea face accident si as muri sau Doamne fereste ar pati ceva fetita mea sad Am zburat acum 2 zile cu avionul pentru a 4 oara si era sa fac un atac de panica.Au fost turbulente destul de puternice.Stiu ca sunt normale dar tot imi este teama.Am fost acum aproape o luna pentru prima data cu vaporul si imi era o frica sa nu se scufunde sa mor.Mai ales ca ca am visat cu cateva seri in urma ca m-am inecat fiind pe un vapor care s-a scufundat!
Chiar nu stiu ce am! Imi este frica sa traversez si strada! Nu stiu ce am! Nu am patit niciodata asa ceva.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Asta spuneam...
Si eu am suferit o chestie destul de dureroasa ce m-a speriat tare.Am suferit o luxatie de rotula si eram singura, a durut foarte rau si pana a venit salvarea m-am chinuit, pe urma la spital m-au lasat singura si de atunci orce posibil accident (ca suntem in maisna si facem accident, ca trec drumul si ma loveste una etc) ma sperie si panicheaza.Cum de altfel si atunci cand mie rau si sunt singura ma speriu foarte tare.
Ultimul atac de panica l-am facut la urgente cand mi-a fost rau, iti dai seama pe langa ca imi era rau de nu ma mai puteam tine pe picioare, eram dezhitratata ma mai luat si sigura la urgente.Mi-a bagat o perfuzie foarte tare si atunci am inceput sa amortesc si am fost gata.
Trebuie sa te relaxezi, cand simti ca o sa ai un atac de panica sau te sperie un lucru trage aer in piept tinel un pic si apoi da-l afara si repeta chestia asta.Plus fi atenta la drum, la tranversat etc.Cred ca ar trebui sa vorbesti cu sotul tau despre problema sa te inteleaga.
Pe mine prietenul meu ma calmeaza. Daca poate e langa mine daca nu ma suna si sta cu orele la tel chiar doarme cu mine la telefon.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la psiholog sau stai in casa

| Cosmin86 a răspuns:

Cu vaporul da, e destul de naspa, si mie mi-e frica.
Dar cu avionul nu ai de ce, chiar daca sunt turbulentele puternice, niciun avion nu s-a prabusit in ultimii 50 de ani din cauza turbulentelor si MILIOANE de oameni zboara zilnic.

Sunt prea bine construite ca sa le afecteze turbulentele (bine, vorbesc de Airbus, Boeing 737, etc., nu de ATR-uri sau avioane mici).

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti daca nu ai trecut prin ceva trauma ce sa te sperie.Un accident, o problema de sanatate.
Daca nu iti aduci aminte de asa ceva atunci este posibil sa ai o perioada mai stresanta iar gandul la boli, accidente sau chiar vizionatul stirilor etc te pot face sa te panichezi.Eu sufar de atacuri de panica si si mie imi este foarte frica de accidente, boli, durere.Am avut perioada si mai am cand imi este foarte greu sa merg cu masina,sa trec strada.
Daca o sa mergi sa iti faci controale medicale, o sa asiguri masina sau o sa fi des atenta la drum etc atunci cand tranversezi usor te vei mai linisti, iar treptat daca vei face lucuri ce te vor binedispune iti va trece de tot doar ca trebuie sa controlezi asta ca s-ar putea sa revina stiu din propria experienta.
Discuta cu un psiholog, comunica cu sotul, socializeaza si spune ce te framanta pentru ca altfel nu vei putea trece peste.

| Annabella9719 explică (pentru Freya1):

Am o intrebare anterioara...eram in masina in drum spre Romania.Eram prin Austria si o masina ne-a taiat fata.Dar m-am trezit(dormeam)fix cand ne-a taiat fata de era sa intram in el.Parca am simtit ca se va intampla.Si dupa sotul s-a enervat si se ducea cu viteze spre cel care ne-a depasit. Avea 170/h! Am tipat la el l-am implorat sa incetineasca si nu voia.Ma uitam la fetita si plangeam ca putem pati ceva si el e un inconstient! Imi venea sincer sa-i dau un pumn in cap! Si dupa s-a potolit.Dar cu greu.Cam de atunci am frica asta.Stateam in masina si cand treceau masini sau tir-uri tresaream si tremuram.

| Freya1 a răspuns (pentru Annabella9719):

Asta spuneam...
Si eu am suferit o chestie destul de dureroasa ce m-a speriat tare.Am suferit o luxatie de rotula si eram singura, a durut foarte rau si pana a venit salvarea m-am chinuit, pe urma la spital m-au lasat singura si de atunci orce posibil accident (ca suntem in maisna si facem accident, ca trec drumul si ma loveste una etc) ma sperie si panicheaza.Cum de altfel si atunci cand mie rau si sunt singura ma speriu foarte tare.
Ultimul atac de panica l-am facut la urgente cand mi-a fost rau, iti dai seama pe langa ca imi era rau de nu ma mai puteam tine pe picioare, eram dezhitratata ma mai luat si sigura la urgente.Mi-a bagat o perfuzie foarte tare si atunci am inceput sa amortesc si am fost gata.
Trebuie sa te relaxezi, cand simti ca o sa ai un atac de panica sau te sperie un lucru trage aer in piept tinel un pic si apoi da-l afara si repeta chestia asta.Plus fi atenta la drum, la tranversat etc.Cred ca ar trebui sa vorbesti cu sotul tau despre problema sa te inteleaga.
Pe mine prietenul meu ma calmeaza. Daca poate e langa mine daca nu ma suna si sta cu orele la tel chiar doarme cu mine la telefon.

| Nonameagain a răspuns:

E rezultatul fricii care ni se induce prin orice emisiune tv, prin filmele difuzate, prin stirile (numai) cu catastrofe, etc.
Gandeste-te ca si inainte lumea traia la fel (sau chiar mai priculos, dupa propaganda) si nu a mai murit nimeni din nimic. Si nu te mai uita la prostii. Mai bine inchide televizorul si iesi la plimbare.

| Annabella9719 explică (pentru Nonameagain):

A zis cineva ca se uita la televizor? Si ca sa stii nu am televizor in casa.Si cu un copil mic n-am timp sa ma uit la filme.Foarte rar.

| Nonameagain a răspuns (pentru Annabella9719):

Atunci, du-te la psihiatru. E grav!