| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, deci sunt clasa a 7a si nu am prieteni adica am avut dar ori m-au tradat ori nu stiu. Cunostinte am dar nu prieteni pentru ca ei au grupurile lor la fel si clasa mea are grupul lui si nu stiu ce sa fac. Nici afara nu ies ca nu am cu cine si in pauza ieseam cu 3 fete care nu mai stau cu mine..cine stie de ce.
Si aparent acum trebuie sa stau singura si mi-e frica de ce o sa zica copiii si colegii din clasa ca nu am pe nimeni si stau singura...
Baietii din clasa mea sunt fumatori si nesi iar fetele sunt niste fufe, nu prea ai ce vb cu ele.
Niste sfaturi pentru asta? Nu stiu sa-mi fac prieteni sa fiu mai sociabila si sa nu-mi mai fie frica etc.
Dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Manu07 a răspuns:

Nu trebuie sa te simti aiurea din cauza asta. Aceasta e o problemă a copilăriei. Eu la randul meu aveam aceeași problemă cand eram in generală. Eu nu aveam nici o problemă cu nimeni si mereu incercam sa fiu prietenoasă însă toți aveau ceva cu mine. Sincer, atunci ma afecta asta. Cand am mai crescut putin, prin clasa a 9 a cred, odata cu mersul la liceu mi-am facut o groaza de prieteni, habar nu am cum. Toti voiau să vorbească cu mine. Stai calma. Dacă nu vor sa vorbeasca cu tine, e problema lor.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Nu va spune nimeni nimic daca stai singura. Vei vorbi oricum vu unul sau altul dintre colegi. Cat timp nu esti neprietenoasa cu ei si nu te izolezi nu vei avea o problema.
Cauta-ti prieteni printre oamenii cu care ai pasiuni/placeri comune. Activitatile facute impreuna genereaza si cimenteaza prieteniile.