| Thesimplecat a întrebat:

Luni ma voi muta la o scoala noua si imi este foarte foarte frica. Intru in clasa a 7a si stiu ca deja toti au grupurile formate si greu imi fac prieteni. Mai e si faza cu statul in banca...nu vreau sa stau in spate si nu stiu cu cine sa stau deci probabil voi nimeri in spate cu 'glumetul' clasei cu care nu sta nimeni. Voi sta la internat cu o fata din clasa a 9a si nici asa nu ma ajuta cu nimic macar de stateam cu una din clasa mea. Imi e frica de faptul ca in acesti 7 ani in care am fost inconjurata de prieteni super buni voi sta mereu singura si voi fi barfita ca nu am prieteni...Sunt si foarte timida si imi e greu sa incep o conversatie, mi-e frica sa nu gresesc cu ceva.
Va rog mult de tot daca ati trecut prin asa ceva sa imi dati niste sfaturi sa imi spuneti ce sa fac... Ofer funda si multumesc din tot sufletul!

8 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Du-te fara frica si fara nici o grijă! Peste tot vei găsi si oamenii minunati, care te vor ajuta... Fii linistita fiindcă cu oricine vei sta în bancă iti va bucura sufletul si te va ajuta! Fii deschisa, sincera, prietenoasa si vei fi rapid îndrăgita! In internat e bine ca stai cu cineva mai mare; sper sa fie un exemplu merituos. Încearcă să fiți ca 2 surori, orice s-ar întâmpla... Am stat cu 20 de fete in camera; m-au chinuit in fel si chip, dar pana la final pe cateva le-am salvat de la moarte și ne-am împrietenit rapid! Ai grija de lucrurile tale si nu le pune la vedere! Ordinea sa fie sfântă in dulapul tau, hainele curate, la fel și camera fiindcă restul sunt jucării. Iti va fi greu la început însă nu imposibil! Esti o fata speciala si inteligenta! Multă sănătate, înțelepciune, putere si "Drum drept si Lumină!"! Numai bine!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna,sfatul meu psihologic,este sa traiesti mai prodund clipa de acum,nu interpreta ce are sa se intample,bucura-te de ce s-a intamplat si de ce ai in clipa de acum,speranta! big grin
-comunica,schimba-ti stilul,fii deschisa,avatajeaza-ti aparenta prin incredere absoluta!
-nu lua seama de parerea nimanui!
-pune-ti in evidenta calitatiile personalitatii tale
prin moralitate,prin care totdeauna toate dau roade!
-cauta sa te imprietenesti si sa gandesti pozitiv!
-ingrijorarea si suferinta nu te ajuta!
-izvorul oricarui bine, iti aduce multa mangaiere.
Mult succes in noul an! big grin
Raspuns castigator?

| StevenMetalhead a răspuns:

Ooo, ian hai să te ridicăm un pic în picioare. Fii mai curajoasă )). Deci cu cine vei sta în bancă nu poți fi sigură, rămâne doar de văzut. Eu pot să-ți zic că demult tare ajunsem și eu în așa situație, dar ca să nu pari tocilară să zicem așa, fă acel pas. Sincer, când am intrat în a noua, în noua clasă, m-am cunoscut cu absolut toți, așa încât mi-am creat o autoritate unică acolo. Dacă vei sta timidă și tăcută, va trebui să aștepți doar ca cineva să se apropie de tine, dar cel mai bine... găsește și tu o astfel de persoană, că trebuie să fie. Te apropii și te cunoști cu ea.

În general n-ai de ce te teme, bârfe gen că nu ai prieteni - sunt inofensive, personal nu are cum să te jignească, plus la asta, pentru a începe o conversație, te gândești la o întrebare actuală și comună care să o adresezi mai multor persoane referitor la instituție sau altceva, ca astfel să fii auzită cât de cât.

Nu te teme, n-ai de ce să te temi, arată-le că poți! Succese mari!

| AleexisViol3t a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa te astepti ca unii copii sa fie rai cu tine, sa se creadă superiori etc. Tu trebuie sa stii ca nimeni nu e mai presus decat tine, toți sunteti egali!
Uita-te in jurul tau si incearca sa iti dai seama care sunt copiii buni, deștepți si care sunt cei mistocari, rai si apropie-te de cei buni, incearca sa vorbesti cu ei fara frica pentru ca nimeni nu iti poate face NIMIC.
Fii încrezătoare si fii cea mai buna!
Succes la scoala!

Răspuns utilizator avertizat