| OtipaOarecare a întrebat:

Am o problema....mare.In ultima vreme ma simt asa de rau,din cauza colegilor mei.M-au facut pe mine si pe cele doua prietene ale mele in toate felurile, a fost o cearta destul de mare...astazi.In fiecare zi au ceva cu mine,nu inteleg ce le-am facut,iar in fiecare zi la scoala,la un moment dat, ma inchid in mine si nu mai vorbesc decat cu cele in care am incredere.Acasa ma refugiez in muzica si desenez,asa mai uit de probleme,dar a doua zi iarasi se intampla asta.M-am saturat sa tot faca asta, nu vreau sa ii mai vad niciodata la cat m-au suparat.Am incercat sa vorbesc cu ei,sa ne intelegem mai bine dar sunt toti asa de ignoranti!
Intelegere nu prea primesc pentru ca chiar daca cele doua fete sunt prietenele mele,suntem putin mai diferite una de alta,avem pareri diferite; am si niste probleme in familie,nu prea ma ajuta sa ma simt bine...

As dori niste sfaturi, ca in ultima vreme ma simt asa de singura si trista de imi vine sa imi iau lumea-n cap.Va rog sa ma ajutatihappy

Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Ai putea pur si simplu sa-i ignori, nu iti merita atentia, stai cu cele care te inteleg si te iubesc indiferent de cat de diferite sunteti. Probleme cu familia lasa-te deoparte, se vor rezolva mai tarziu, ai incredere.
Ai grija de tine.

| OtipaOarecare explică (pentru Aleqa):

Ai dreptate voi incerca sa ii ignor desi e cam greu...Multumesc pentru ajutorhappy Si mutumesc tuturor celor care au dorit sa ma ajute si mi-au raspuns. Aveti dreptate ca lumea e rea si nu ai ce sa ii faci...

12 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Buna. Pai, in primul rand, nu te mai refugia in muzica, mai rau iti face. Si nu te mai gandii la stupizii tai colegi, e plina scoala de elevi, fa-ti prieteni din scoala. tongue Incearca sa-ti faci prieteni si sa le spui lor ce probleme ai, lasa muzica si desenul si iesi afara! Succes. :*

| LolaLollita a răspuns:

Poti oricand sa te transferi intr-o alta clasa, sau chiar intr-o alta scoala. Unele persoane au mintea inchisa si chiar nu pot mai mult de atat, nu ai ce sa le ceri, nu te poti cobori la nivelul lor.

| Aleqa a răspuns (pentru LolaLollita):

Nu o ajuta cu nimic, peste tot sunt oameni de genul asta. Lumea e rea, te judeca imediat cum faci o greseala, si te iarta doar cand ai ceva de oferit.

| LolaLollita a răspuns (pentru Aleqa):

Da, dar decat sa se simta zilnic din cauza lor, ar putea sa o ia de la capat in alta partehappy Dar intr-adevar, e cel mai bine sa ignori. Depinde de ea daca are destula putere sa faca asta.

| Aleqa a răspuns (pentru LolaLollita):

Da, oricum. Si daca s-ar muta, nu crezi ca tot ar fi cineva sa o enerveze sau sa se ia de ea? Plus ca i-ar fi mai greu fara prietenele ei in ore, in pauze sau cand are nevoie neaparat de cineva care s-o apere.

| 3xfemeie a răspuns:

Nu te lasa doborata de singuratate si tristete! De cele mai multe ori ne ajutam singuri mai mult decat o pot face cei din jur.
Ai incercat sa vorbesti cu un profesor despre problemele cu colegii? Daca nici asa nu se rezolva poti incerca tu sa eviti discutiile chiar daca ei te jignesc.
Cand esti trista poti iesi la plimbare, singura sau cu prietenele tale. Poti merge la un film, o comedie de exemplu. Important este sa te detasezi.
Mult noroc si zambeste, treci peste probleme!

| OtipaOarecare explică (pentru 3xfemeie):

Voi incercahappymultumesc

| oty2001 a răspuns:

Ai exact aceeasi problema ca si mine.
incearca sa devii populara si toti vor vrea sa stea cu tine, dar asta e greu pentru ca exista riscul de a te displace si mai mult. eu am riscat si acum nimeni nu ma mai baga in seama. poti sa incerci sa fii ca ei si complimenteaza-i deoarece asa te poti imprieteni cu cel mai popular coleg si te poti imprieteni si cu prietenii lui/ei

| OtipaOarecare explică:

Scuze de emoticon

| Stefanel1234 a răspuns:

Nu ii baga in seama
Prefate ca nu exista si ei te vor lasa in pace
Crede-ma ca si mie mi s-a intamplat asta pentru ca imi placea de fata si toti ziceau ca nu am sanse ce ea dar nu i-am bagat in seama si acum is cu ea
Ei nu iti merita atentia

| Razvy073 a răspuns:

Ignori,mergi cauti prieteni prin alte clase. daca tot nu te lasa dale la pateuhappy