Întrebare recomandată | idk202Z a întrebat:

Buna TPU! Am o problema.Nu ma pot deloc linisti cand vine vorba de evaluare.De fiecare data cand aud cuvantul "Evaluare Nationala" incep sa tremur si sa ma panichez rau, pentru ca am impresia ca nu voi reusi sa iau macar peste 8 la romana si mate.Nu am deloc incredere in mine si nu stiu ce sa fac sa capat incredere, ma panichez si mai tare cand aud ca mai sunt cateva luni si am impresia ca timpul trece prea repede.

Răspuns Apreciat de Editori
| LordCristobal a răspuns:

In primul rand linistete-te si te mai panica aiurea.In primul rand Evaluarea Nationala nu e ca Bacul, adica nu poti sa il pici.
Bine daca iei note proaste te duci la un liceu tehnic sau la profesionala, partea nasoala ca la liceele mentionate de mine s-ar putea sa dai de profesori si colegi naspa.
Panica ta e mai mult generata de anxietate.Ai un hop important de trecut si e normal sa mai apara si un strop de panica sau indoiala.
Dar ca sa alungi aceasta panica incearca sa iti creezi o rutina productiva.
Adica invata cat poti tu pentru examen, iesi afara cu prietenii si fa sport sau miscare.Cand esti mai liber cu invatatul uita-te la filme.
Hai capul sus si lasa teama in urma!
Succes la examen!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Increderea in tine o capeti cand vei stii toata materia de la romana si matematica!
Asadar, ce ai de facut este: sa inveti zilnic, zi de zi la romana si mate, iar sambata si duminica sa petreci 10-12 ore invatand si efectuand exercitii si probleme la romana si mate.
Stiu ca-i mult, dar asta iti va creste increderea in tine si sansa sa intri la un liceu bun.
Spor la invatat si succes la examen!

Răspuns utilizator avertizat
| Valijustmakelifeeasy a răspuns:

Uite bro care ii treaba. Sunt în aceeași problema ca tine. Am examenul anul asta dar recapitupeaza ce e important și dacă ești băiat isteț ai face bine sa le pricepi. Vine și are acum, vedem acolo care e adevărata putință a Noastră. Good luck.