| Aleexaa17 a întrebat:

Buna TPU sad. Am o problema, nu stiu ce sa ma mai fac de vreo 3 luni nu ma mai inteleg cu parinti deloc. Azi m-am certat cu ei pentru ca tot tipul tipa la mine, acum 2 zile mi-au zis ca stau pe bani lor si ca la 18 anul sa plec de acasa sad. M-am saturat ca in fiecare zi sa plang, macar de paste sa fiu si eu fericita dar de unde ca tot asa e. Eu sunt la scoala in alt oras, unde stau la camin, ei imi dau bani pentru cheltuiala si pentru camin.Dar m-am saturat sa-mi zica tot timpul ca cheltui prea mult imi da 50 de lei pe saptamana din care 20 de lei este drumul si cu restul trebuie sa ma descurc de mancare. Nu mai vreau sa stau pe bani lor, am doar 16 ani si sunt in clasa a 9 la scoala.Ce as putea sa fac? Ar fii vre`o solutie?sad

6 răspunsuri:
| NimenixD a răspuns:

Având în vedere că ai 16 ani, nu ar trebui să reacţioneze în felul ăsta. Şi să te descurci în fiecare săptămână cu 30 de lei este un pic cam greu. Am prietene care stau la cămin şi ştiu că mai mereu au nevoie de bani.
Dar dacă ţipă la tine, au ei un motiv. Încearcă să fi mai înţelegătoare cu ei şi să le araţi că nu îşi consumă banii aiurea cu tine. Gândeşte-te însă că poate ei trec printr-un moment mai prost ( cu banii, zic) şi poate de asta reacţionează aşa.

| Dizzyz a răspuns:

Nu o sa te de-a afara din casa.Stai linistita.Nu are cum sa-si de-a afara propriul lor copil.In privinta banilor, daca crezi ca prea putini si nu-ti ajung, poti sa-i rogi frumos sa-ti de-a mai multi iar daca nici nu vor sa auda, asta e. Daca iti e bine asa cu 50 lei pe saptamana stai asa ca n-ai incotro. Daca nu ti-ai primit raspunsul la intrebare, te rog sa ma scuzi

| Iubibilăă a răspuns:

Nu crezi ca parinti tai vor sa te descurci mai mult in viata?
Vorbestele frumos mereu, sunt parintii tai, stiu ce fac, iti vor binele.
P.S: Fii cuminte si nu-i supara.
Pa, pa.

| FUCKy0u a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti raspund in legatura cu banii, dar stiu perfect cum te simti.Si eu ma cert cu toata lumea.Cu toata familia.Nu mai suport.Acum de paste s-au mai imbunat dar de obicei ma cert in fiecare zi si cu mama si cu tata si cu bunica mea.Si rau e ca stau toti in acelasi oras si ma cert cu toti odata.Singurul umar pe care pot sa plang e o prietena de-a mea.Si ea ma intelege. Daca ai si tu nevoie de un prieten care sa te inteleaga prin ce treci, pot sa-ti dau ID-ul meu.Sa ma anunti daca il vrei.Si din casa nu te vor da afara sigur.

| Alexaaxc a răspuns:

In primul rand trebuie sa vorbesti cu ei despre asta, sa aveti o discutie sincera si deschisa despre ce va deranjeaza. Esti adolescenta, varsta marilor schimbari, toti avem diverse neintelegeri cu parintii. Poti sa apelezi si la ajutor specializat, la terapia de familie, poate cineva acreditat din exteriorul familei va privi obiectiv problema si va oferi cele mai bune solutii.
Poate ei trec printr-o perioada dificila, sunt mai irascibili, gestioneaza mai greu problemele si acest fapt ii afecteaza. Sper ca nu ma vei considera nesimtita daca iti sugerez sa ii intrebi de situatia financiara, sa le spui ca etsi matura si ca vrei sa le intelegi problemele pentru a fi un sprijin moral.
Sunt sigura ca si lor le este greu sa fie departe de fiica lor, esti un copil bun care la o varsta frageda se descurca desi e departe de casa.
Paste fericit, mult succes!

| MyNameIsCata a răspuns:

Pai ai 16 ani gandeste-te nu poti sa faci ce te duce mintea.Momentan esti inconstienta dar intr-adevar reactia parintilor tai este cam ciudata.Presupun ca ai facut ceva gresit iritandu-i cu ceva.Incearca sa mergi si sa-ti ceri scuze si cerele sa fie mai ingaduitori. Spunele ca iti e si tie greu cu scoala, naveta etc.Totusi sunt parintii tai si sa stii ei niciodata nu iti vor raul.In legatura cu ''nu mai vreau sa stau pe banii lor''la 16 ani nu ai ce face in afara sa vinzi pliante sau a speli vase la un restaorantlaughing pentru cativa lei.Te sfatuiesti sa iti ceri scuze si sa te impaci cu ei. Daca nu functioneaza voi reveni cu sfaturi PROMIT!