| StelistaPanaLaMoarte a întrebat:

am o problema si chiar nu stiu ce sa mai fac. Sunt in clasa a 7-a, in clasele 5 si 6 am avut un diriginte dar fiindca eram prea putini in clasa ne-am unit cu cealalta si a ramas diriginta cea de dincolo. In fine, alta e problema. Am lipsit toata saptamana trecuta de la scoala pentru ca mi-a fost foarte rau, m-a durut burta extrem de rau si am fost si la doctor s-ar putea sa am un inceput de colon iritabil, sincer nici eu nu stiu. Sunt o persoana foarte emotiva si plang din aproape orice, in ultimul timp am observat ca atunci cand sunt stresata sau plang si ma consum incepe sa ma doara stomacul si etc. mi-am luat scutire si de saptamana asta am inceput sa ma duc, problema e ca mai am zile uneori cand mai lipseam si din anumite motive, viata mea nu e chiar perfecta si nu am putut intotdeauna din motive mai personale. Dar diriginta mea niciodata nu a vrut sa ma inteleaga. Astazi a venit in clasa si a vorbit foarte urat cu mine de fata cu toti colegii si a spus ca nu e posibil sa te doara burta 1 saptamana intreaga si ca eu lipsesc mereu ca asa vreau. Vreau sa va zic ca m-a durut enorm de mult chestia asta pentru ca nu e prima data cand am aceste probleme cu diriginta mea. Si tin sa mentionez ca alti colegi de-ai mei au lipsit si 2 saptamani, dar la ei nu a fost nici o problema, si am si anuntat ca nu ma simt bine si nu vin! Astazi din nou am avut si probleme pe care orice fata le are, si m-a durut rau burta si m-am patat pe pantaloni, am fost la ea sa o rog sa ma lase sa ma duc acasa sa ma schimb si din nou a inceput sa ma ia ca lipsesc foarte mult, ca e suparata pe mine si ca fac mereu asa doar ca sa ma duc acasa. Vreau sa va zic ca, cand am ajuns acasa, am izbucnit in plans si nu stiam ce sa mai fac. Ma simteam oribil, mama nu stia ce sa faca sa ma opreasca din plans si a sunat-o pe diriginta sa vorbeasca cu ea si sa-i spuna anumite lucruri pe fata. Ma doare extrem de rau sa vad cat de urat se comporta cu mine si cum face mereu, si la profesori le spune ca asa faceam si anii trecuti ca lipseam mai mereu, pentru ca am niste profesori mai noi si altcineva nu avea cine sa le zica. Si acum toti profesorii imi spun chestia asta. Uneori simt ca sunt neajutorata, singura, si extrem de neinteleasa. ma doare rau chestia asta si simteam foarte mult nevoia sa spun cuiva ce am pe suflet. va rog, puteti sa-mi dati un sfat in legatura cu ce sa fac? Multumesc!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

In parte este si vina ta, pentru ca te-ai discreditat in trecut. Dupa parerea mea ar fi bine sa o rogi sa aveti o discutie in care sa ii explici ca ai avut probleme (daca spui "m-a durut burta" nu e foarte credibil, foloseste diagnosticul care ti s-a pus) si sa ii promiti ca nu vei lipsi fara un motiv intemeiat. Dar sa te si tii de promisiune. Problema fetelor nu pera e un motiv deplecat acasa, stii ca o ai, vii la scoala pregatita cu tot ce iiti trebuie.

| HereToHelp123 a răspuns:

Trebuie sa ii spui ce ai mai exact, deoarece doar cu"durere de burta" nu te va crede sad Incearca sa ii explici, sau sa mearga mama ta la scoala sa vorbeasca cu ea! happy

| B3B3NI a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si spune-i odata totul. Daca eşti mai timida eu nu as baga-o in seama, las-o sa dea din gura degeaba