| MuZIcaEuNDrOg a întrebat:

Buna TPU.Am o problema, si nu stiu cum sa o rezolv, dau funda pentru cel mai bun raspuns, uitati problema:Mama mi-a luat telu ieri pentru ca i-am zis ca m-a sunat un coleg si de fapt ma sunase prietenul de care mama nu stie, sa ma intrebe cand intru pe mess, dar norocul meu a fost ca pe el il cheama Razvan C.Marin si cand a sunat mi-a afisat Razvy, si am un coleg pe nume Razvy, dar chestia e ca eu i-am zis un alt nume mamei, si ea s-a uitat dupa sa vada cine a sunat si asa am ramas fara telefon.Ca orice alta fata, sunt disperata sa il iau inapoi, dar nu stiu cum.Stiu ca daca as lua la mate numai 10in oral si in teste. poate pana la vara o sa il am. dar nu pot sa rezist fara el nici macar o ora, de aceea se explica de ce eram suparata la scoala, si nici nu ma descurc la mate, pentru ca nu imi place. Aveti idei cum sa imi iau telefonul inapoi de la mama intr-un timp foarte scurt? Multumesc mult!kiss

Răspuns Câştigător
| Bogdan01234 a răspuns:

A, parerea mea este ca trebuie sa vorbesti cu ea. dar nu cu chestii de promis ceva sau asa ca asta nu tine la parinti. depinde si de ce varsta ai dar ar trebui sa ii explici si sa o faci sa inteleaga ca in ziua de azi telefonul face parte din viata noastra. vorbesti cu prietenii sau scrii cu prietenii, este ceva normal. nu cred ca o sa dea asa bine in ochii mamei tale daca ii spui asta direct ca vrei telefonul ca daca nu il ai nu inveti la scoala ca nu vei reusii decat sa o enervezi. desigur rezultatele bune la scoala pot fi un motiv pentru a ti-l da mai repede inapoi. si eu pateam asa ceva cand eram mai mic, cand luam note proaste sau faceam prostii. si chestia cu prietenul sa stii ca intr-un fel ar trebui sa ii spui ca sa nu mai fi nevoita sa ii ascunzi. daca ii ascunzi si descopera sau gandeste ea ceva atunci este mai greu. fi sincera cu ea si spune-i punctul tau de vedere. bafta happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i sa ti-l dea ca daca se intampla ceva cu tine si nu ai mobilul sa te sune e de rau.

| KiticatG a răspuns:

Vorbesr.cu ea si explica-i cum stau lucru incercati sa ajungeti la un fel de "intelegere Adica zii ca nu te poti concetra...la promite-i ca vei lua un 10 la mat si sper sa ei insa si eu sunt fata si nu sunt asa disperata dupa telefon!

| MuZIcaEuNDrOg explică:

Multumesc mult, cu ajutorul vostru am facut rost de el astazi.Multumesclove struckkiss