| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... sunt impreuna cu un baiat de cateva zile, insa ne placem de mai mult timp (amandoi avem 14 ani) si vorbim foarte mult prin mesaje, pe wapp. in lunea virtuala e totul bine si frumos. Insa la scoala, amandoi ne rusinam si nu se intampla nimic (abia daca vorbim ceva) si nu stiu ce sa discut cu el, e prima mea relatie si nu stiu cum sa ma comport. As vrea sa fiu eu ce care *sparge gheata* si i-am promis ca vom fi mai apropiati. as vrea si eu putin ajutor, cum sa imi fac curaj, sa-l iau in brate etc. Maine ne-am propus sa mergem in parc doar noi si parca vad ca o sa fim amandoi tacuti... nu vreau, despre ce sa discut cu el, cum sa-l abordez? Ca sa nu par nici *nebuna* dar nici prea timida. dau fundita.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ia-l de mana si lipeste-te de el. Intreaba-l daca te place si spune-i ca si tu il placi. Poti sa-l si saruti. Nu o sa pari de loc nebuna. Baiatul ar fi trebuit sa fie cel cu initiative, dar nu e deplasat sa incepi tu. O sa va amintiti peste ani cu mare placere. Nu ai nevoie de curaj, fa ce ai de facut, asa cum te arunci in apa la piscina.

| cookie01 a răspuns:

Gaseste orice subiect pentru a nu fi tacuti. Incearca sa te interesezi de el, de viata lui, de familia lui. Ce a facut la scoala, daca ii place ceva anume. Prin asta va vedea ca iti pasa de el. Povesteste-i si tu despre tine, ce ai mai facut, propune-i idei unde sa mai mergeti. Apoi va incepe si el sa fie mai deschis si sa va destindeti. Cu timiditatea nu iti face griji ca asa e la prima iubire si in special la o varsta frageda. Cred ca la aproape toata lumea prima relatie e cea mai stangace si puierila. Cu timpul timididatea va disparea, rusinea fata de ceilalti la fel, si totul va fi mul mai relaxant. Tu doar sa nu exagerezi, sa nu incerci sa pari ceea ce nu esti, sa nu pari cum spuneai tu "nebuna". Ii poti si spune mai subtil ca esti mai timida si ar trebui sa faca si el ceva sa va acomodati unul cu celalat. Incercati sa povestiti cat mai mult face to face sau macar la telefon ca virtual nu are nici un farmec si nici nu iti vei invinge timiditatea. Bafta!

| Nudamnume a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi atitudinea fata de el..si repede, pana nu o sa il pierzi..stiu perfect cum e si nu e bine deloc..trebuie sa va vorbiti norma apoi totul vine de la sine dar daca nu comunicati deloc nu o sa fie bine.nu e nevoie sa scriu 25934689 de randuri sa intelegi ca e acelasi baiat si daca te place te place si rusinoasa si emotiva cum esti happy succes