| stefyeli a întrebat:

BUna TPU! am o problema! sunt in clasa a 7 a si sunt o eleva silitoare dar parca de cand a inceput anul asta scolar am prins mai multe puteri si parca ma simt independenta. Uitati ce prostii am facut, materia mea preferta este biologia, pentru ca vreau sa ma fac doctorita! chestie e ca colegi mei or vrut sa plecea la ora de bio si ca sa nu se supere pe mine am plecat si eu. nu a raamas nime in clasa! chestie e ca diriginta mea sa revoltat si va face peste 2 zile sedinta ca parinti, chestie e ca le va spune parintilor de toate absentele noastre, eu am mai plecat la ora de sport din diferite motive, lucru cel mai grav e ca eu azi m-am simtit super rau ( sunt in perioada aceea...) si la ultima ora tot de sport am plecat, m-am intalnit ca diriga pe holul scolii si i-am zis motivul de ce pleck, ea o zis vedem noi, vb ca mama, la sedinta! de toate absentele mele stie mama, in afara de una la muzica ( cand am plecat ttoti), una la bio ( adica ieri) si vreo 5-6 absente la sport care nu is trecute in catalog, dar se vor trece. cum sa ii explic mamei mele situatia? ca am destule absente de care nu stie? daca nu ii spun eu, tot va afla la scoala, nu sunt eu cea mai chiulitoare persoana, dar imi este constiinta incarcata, trebuie sa ii spun, dar nu stiu cum, ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Ok! cHiAr iti inetleg situatia. Nu te impacienta. Pur si simplu spune-i mamaei tale ca toti colegi ati au plecat si ai facut si tu acelasi lucru ca sa nu te creada o tocilara sau imi stiu eu ce.winking CeL mai bine e ca de acum inainte sa nu mai faci chestia asta, daca tot regreti asa de mult.Nu te mai lua dupa colegii tai. Fi tu! Daca ei nu et apreciaza e treaba lorwinkingIn plus ai putea sa-i explici si dirigintei tale ca nu vroiaia sa ramai singura in clasa ca sa rada toti apoi de tine cu remarci de genu' :Ia uite-o si p-asta, nici sa chiuleasca de la ora cand o facem toti nu e in starewinking
Mult succeswinking... Dar oricum sigur mama ta te va certa un pic, de aceea va trebui sa-i zici ca pe viitor nu o sa mai faciwinking

3 răspunsuri:
| alexaaa a răspuns:

Buna! e normal sa incepi sa chiulesti. oricat de silitoare ai fii, esti adolescentwinking. e mai bine sa vb tu cu mama ta si sa ii explici situatia.astfel,la sedinta, nu va fi "socata" de absentele tale.nu trebuie sa iti fie frica de reactia ei, doar nu te va omori.cand esti singura cu ea, incearca sa aduci vorbe despre sc, despre sedinta, si explica-i ca din diferite motive(te-a durut burta, ai plecat cu colegii)ai facut cateva absente. poate la inceput se va supara, dar dupa, stiind ca tu esti o eleva silitoare, va intelege.toate mamele se cam supara cand fii/ficele chiulesc, dar dupa le trece supararea; incearca sa vb cu ea cu calm si vei vedea ca lucrurile se vor rezolva;

| Wehrmacht a răspuns:

Daca sti la acea materie poti sa chiulesti cat vrei...De exemplu la info mie imi preda word-ul excel-ul ce are un pc in interior etc... stiu lucruri si de 5 ori mai grele asa ca decat sa ascult cum tipa nebuna de profesoara ca la facut pe unu sa planga rolling on the floorlaughing cea ce e penibil.mai bine quleskbig grin

| Queen_1031 a răspuns:

Nu e bine sa faci ce face turma. scuze, stiu ca a sunat urat. Fa ce iti spune inima. Si legat de absente, cel mai bine e ca mama ta sa stie de ele dinainte sa se duca la sedinta ca sa nu ramana pe acolo cu gura cascata. Chiar daca o sa se supere, asa e cel mai bine, crede-ma, o stiu de pe propria piele. Mama ta e cel mai bun prieten, pune-o in garda.