| Animeforlifee9921 a întrebat:

Cum sa nu mai fiu timida? Asa am fost mereu,iar la ore mi se schimba radical vocea,ma pitigai si imi este frica de profesori, mai si tremur toata cand ies la tabla sau cand sunt ascultata. Mi s-a bagat in cap ca trebuie sa fiu cea mai buna si sa stralucesc mereu, ca si sora mea. Nu suport sa mi se faca comparatie pe tema asta.Am impresia ca toata atentia este pe mine si ca sunt barfita peste tot si chiar asa este,sa va povestesc ce s-a intamplat mai exact:
Ieri am avut ora de fizica si pentru ca nu prea eram activa de felul meu la fizica,profesoara m-a pus sa fac un exercitiu la tabla. Era un exercitiu destul de greu,dar nu am avut incotro si am iesit. Am avut un mic lapsus in legatura cu ceva de acolo si uitasem se scriu ceva,iar ea mi-a zis ca sunt prea timida, ca nu stiu sa fac etc. Voia sa imi puna 8, dar dupa m-a mai ascultat din teorie sa vada daca o stiu si mi-a pus 9 cu indulgenta. O colega la fel gresise ceva si i-a spus ca e praf la mate, ca nu stie nimic si i-a pus 8, tot asa ca a ascultat-o, ca altfel ramanea cu 7.
Azi am avut ora de romana,iar diriginta mea este de romana si ne-a ascultat la o lectie,iar dupa m-a chemat la ea la catedra si mi-a spus ca de ce imi este frica de ea,ca tremur toata,ca nu stiu sa comunic cu profesorii si mi-a spus ceva de genul: "domnisoara,tu sa nu mai vii asa timida la ore ca ne suparam". Ma simteam prost,dar nu am avut ce face si am suportat criticile. Saptamana viitoare o sa faca o sedinta cu parintii,dar ma gandeam,oare sa se planga parintii nostri ca suntem stresati de acea profesoara,sau sa lasam balta ca oricum nu o sa se schimbe nimic?
Eu chiar nu inteleg ce au cu mine la capitolul asta, eu invat fiecare lectie si ma chinui, dar tot sunt luata peste picior si nu imi place si mai toata clasa e certata pe motive din astea.
Cum sa nu mai fiu timida? Va rog fara raspunsuri aiurea si fara chestii de genul : "ai prea multe fite", "e normal sa nu fie multumiti daca esti proasta"

Răspuns Câştigător
| mihaicalau030512 a răspuns:

Mda... tu ai ceva ce nu am inteles niciodata, si am intalnit doar la fete. O fata din clasa noastră e la fel ca tine, Tremura toata cand o asculta si cand iese la tabla si Diriga noastra ii tot spune ca o sa faca sedinta cu părintii. Plus că fata asta are si ceva probleme cu familia. Mi se pare că a trecut prin 6-7 Familii, adica a fost adoptata de multe ori si maică-sa e ca-m exigenta cu ea. Chestia e că si eu eram la fel dar chestia e că depinde si de profesori, de părinti, de colegii. Eu in clasa pregatitoare, clasa I eram si sunt si la momentul actual plinuț. Și nu mancam deloc ca imi era frica ca o rada colegii de mine ca sunt gras. Și profesorii spuneau că sunt timid și e o problemă, Dar chestia asta mi-a trecut din timp... Incearca sa fii tu insuti. Nu iti fie frica de profesori, colegi etc. ca nu au ce sa iti faca.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunteti generatii de copiii anxiosi, eu cand eram in gimnaziu ma bateam cu toti si nu ma temeam de nimeni si nimic, nici de profesor de nimic
Singura problema o aveam cu matematica, dar am invins-o pana la urma happy
matematica a fost pentru mine bullying laughing
In liceu la fel nu ma temeam nici de colegi nici de profesori
Voi sunteti prea sensibili si prea plapanzi, sunteti generatiile cu tableta in mana, probabil acesta este costul platit pentru tehnologie, cine crede ca statiile GSM si Wi-Fi-ul in orice loc nu afecteaza neuronii se inseala.
Unii sunteti mai inteligenti decat generatia mea, din pacate nu va ajuta coportamentul, temerile, fricile iar unii nu aveti (nu e cazul tau) buna crestere si nici bun simt! Ma refer la generatia ta, nu la tine.

| johnnny123 a răspuns:

"oare sa se planga parintii nostri ca suntem stresati de acea profesoara?"

De care profesoară? Că aparent pe tine te stresează toate profesoarele (de fizică, de matematică, diriginta). E posibil ca problema să fie la tine.

| Animeforlifee9921 explică (pentru johnnny123):

Toata lumea se plange de toti profesorii, dar nu vor sa recunoasca

| johnnny123 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Ok, atunci lasă-te de școală dacă te stresează atât de mult. Apoi vezi tu ce faci. Poate te măriți cu vreun personaj din anime, pentru că nu prea ai treabă cu lumea reală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce ai spus aici / situatiile pe care le-ai descris... ai nevoie doar de o doza de incredere in sine! happy
( profesorii incercau asfel sa te incurajeze vazandu-te capabila, dar neancrezatoare si timida happy
Timiditatea vine de obicei din lipsa increderii in sine / in propria-i persoana, care la fel poate provenii din mai multe motive ( de obicei are legatura cu o anume trauma ), tot ce pot spune e : Don't be si girl! happy