| Mada4ghn a întrebat:

happy Am o...problemutalaughing)). Am 13 ani, 1, 64 m si 63 de Kg, aceste kilograme acumulandu-le dupa Paste, mai ales ca nu am mai fost la baschet in timpul vacantei si am bagat in mine, scuzati-mi limbajul,"ca o vaca" in special dulciuri. Eu nu mananc porc si vita, decat pui si peste. Fac sport zilnic, adica, in zilele in care nu am antrenament fac 200 de sarituri cu coarda si dansez, si am o alimentatie destul de sanatoasa exceptand dulciurile. Nu ma pot abtine de la dulciuri. Daca ar trebui sa ma inchida vreodata cineva intr-o camera si sa imi dea sa mananc doar paine si sa beau apa eu nu as cere altceva decat dulciuri. Nu mananc exagerat(3 ciocolate pe zi) dar la 2-3 ciocolate pe saptamana ajung... din pacate, chiar foarte usor, chiar daca si asa este foarte anormal. Beau apa multa, poate chiar prea multa, 3-4 l/zi, dimineata mai mereu mananc o felie de unt, la pranz ori o supa, ori salata cu piept de pui, ceva usor, iar seara niste iaurt cu biscuiti graham sau dietetici. Nu stiu ce sa fac intre mese, cand nu ma pot abtine de la dulciuri. Am inceput sa mananc de putin timp biscuiti graham si dietetici dar am o indoiala in privinta lor, ca nu m-ar ajuta. Va rog sa ma ajutati pentru ca vine si vara si am si celulita pe picioare si imi este rusine sa mai port pantaloni scurti, tin sa spun ca am si vergeturi pe picioare de la ingrasare brusca. Sunt sigura ca unii dintre voi, poate chiar toti mi-ar spune ca singura solutie este sa abtin si PUNCT, dar eu fiind obisnuita sa mananc ciocolata mereu cand simt nevoia, asa m-am obisnuit si cred ca in ani m-as putea dezobisnui...(aa...si nu mananc dupa ora 7, maxim 7:30), dar mi se face repede foame, pana la 11 cand ma culc.Plz ajutoorpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| KJewel a răspuns:

Buna. Ai niste obiceiuri bune, de care nu trebuie sa te lasi: miscarea, exercitiul, si mancatul pana in ora 7. Din ce povestesti aici, jumatate am patit eu, jumatate sora mea happy eu eram dependenta de ciocolata si inca as manca fara sa ma opresc, iar sora mea s-a ingrasat la un moment dat brusc si repede, a facut si ea niste vergeturi pe picioare. Eu am 20 de ani, 1, 74m si nu am trecut niciodata de 61 kg(de obicei ma mentin la 59, 60), pentru ca nu ma simt bine cu mai mult, si cum am vazut ca am pus pe mine, am incercat sa dau jos, si de obicei prin miscare. Nu ma flamanzesc si nu iau nu stiu ce tratamente, inca as vrea sa ma dau jos, da la constitutia mea nu stiu daca mai merge happy am observat insa ca o problema constanta este mancatul intre mese. dulciuri, produse de patiserie, McDonalds, etc happy si alta problema este ca nu mai fac exercitii constant(mai ales ca mi-am rupt un muschi la picior si nu mai sunt in forma).
Nu stiu exact de ce s-a ingrasat sora mea asa brusc si repede, era mai slaba ca mine acum un an si jumatate. ea are 18 ani, 1.69 si avea 59kg, acum are 66. si se vede, la fata, picioare, burta, etc.
E bine sa continui cu cele 3 obiceiuri bune pe care le ai deja, si incearca sa te lasi de ciocolata, nu de tot, dar sa o stapanesti tu pe ea, nu ea pe tinewinking eu eram asa pana acum 2 ani, sau poate mai rau. Mancam ciocolata cand eram vesela, cand ma enervam, cand eram agitata, oricand. Daca ma enervam si nu aveam ciocolata la mine, mergeam si cumparam. Daca eram acasa si mi se facea brusc pofta de ciocolata, mergeam si cumparam. Era dezastru! Din fericire, prietenul meu atunci(acum sotul meu) a observat chestia asta si ne-am hotarat ca nu mai mananc ciocolata fara sa-i cer voie. Mama, eram disperata! Vroiam neaparat ciocolata! A fost greu la inceput, mai mancam si fara sa-i spun, dar pana la urma m-am obisnuit si acum facem la fel. Inca as manca o tona deodata, dar din nefericire, si mai demult si acum, are efect asupra hormonilor(ma ia cu intepaturi in piept) si a stomacului(=laxativ instant rolling on the floor). asa. deci, daca vrei sa incerci chestia asta, poate ii spui mamei tale ca ai nevoie neaparat sa incerci sa nu mai mananci atata ciocolata si faceti si voi intelegerea asta, ca nu mananci fara sa o intrebi, si stabiliti o cantitate mica. la inceput poate sa fie o ciocolata pe saptamana, mai tarziu una la 2 saptamani si asa mai departe. Totusi, in cantitati potrivite, ciocolata e sanatoasa: O BUCATICA seara, e de ajutor: contine lecitina si nu mai trebuie sa iei pastile laughing)
in legatura cu biscuitii nu stiu ce sa zic, probabil ca la cate alte dulciuri mananci, nu mai prea au cum sa te ajute.

Oricum, parerea mea e sa insisti cu efortul fizic, nu numai coarda si dans. De ex, mersul pe bicicleta ajuta la dat burta jos, abdomenele la fel. Daca gasesti pe net exercitii de pilates, aerobic, hiphop-abs pe muzica, fa-le, sunt super, eu am lucrat mult cu programele astea.
Nu in ultimul rand, poti intreba un medic, la urma urmei ei sunt specialistii. Spune-i interesul tau: vreau sa slabesc repede aici si aici si aici pe o cale sanatoasa(sau nu), si (nu) pot renunta la urmatoarele chestii. Si el o sa stie ce sa-ti spuna happy
Succes! Let me know cand si cum ai reusitwinking :*

10 răspunsuri:
| DonAnonymius a răspuns:

Păi nu e bine că mânânci dupa 7. Ora recomandată este 6, indiferent de fusul orar.Şi nu încerca să te abţii.Nu vei reuşi. Încearcă să mănânci cu o tabletă de ciocolată mai puţin pe zi.Aşă vei reuşi să te abţii(dreptu-i, în mult timp dar merită).Şi în rest dacă mânânci echilibrat şi faci sport totul este ok.

| DarkShaodw1 a răspuns:

In primul rand wow! Eu n-as putea tine un regim asa sanatos! Din pacate, dulciurile chiar par a fi o problema...
Nu prea stiu ce sa zic! Gandeste-te sa inlocuiesti! in loc de un snack dulce, ronatie un mar! Ciocolata, fii foarte atenta cu ea! Nu e chiar nesanatoasa(adica nu se compara cu bombele de euri ca acadelele) dar e o bomba de calorii. Tine numai de ambitia ta! Eu zic sa mananci un picut mai multa mancare la masa, si mai usor cu gustarile dulci dintre mese.
La ciocolata, eu zic sa o iei usor la inceput, adica 3 cubulete pe zi in prima saptamana. In a doua, cate 2 cubulete, iar in final... dupa ceva vreme ramai la doar un cubulet pe zi! Pare greu, dar alta solutie nu e!
Succes mult!

| Yng a răspuns:

Pai poti incerca sa te mai abti de la dulciuri si sa mananci mai echilibrat. ca sa te saturi si sa nu mai acumulezi atatea calorii poti incerca diverse salate. de ex o salata consistenta ar fi salata bulgareaska - pui 2-3 feliutze de salam taiate cubuletze. roshii ceapa putin ulei si razi branza sau cashcaval peste. sau poti incerka sa mananci carne de peste, pui sau chiar ton in suc propriu (nu in ulei ) asa te si saturi si nici nu te ingrasi. indeparteaza painea in exces din alimentatie. iar dulciurile... mai putine. ca sa nu mai mananci atata ciocolata ia-ti o ciocolata mai mica. cu rom de ex si o mananci de pofta... vre`o 2 pe saptamana. sper ca ti-am fost de ajutor! bafta!

| nevastuica_7599 a răspuns:

In primul rand nu se manca dupa ora 6, apoi nu numa de la dulciuri faci celulita si de la sucuri si apa minerala, si vergeturile nu trec prt ca si eu am dar pe sanii si te inteleg si cand tie pofta de ciocolata fa sport nu te gandi la ea si nu mai cumpara happy ca asa nu vei mai sti ca tu ai ciocolata in casa si nu ai de unde manca happy

| TheLittleReaper a răspuns:

Faza e ca tu nu vrei,nu ca nu poti! si eu am o problema asemanatoare,eu mananc seara foarte mult,tu trebuie sa renunti treptat la dulciuri,asa eram eu anul trecut cu chipsurile,nu ma puteam abtine sa mananc,acum tu trebuie sa iti impui proprile limi te,nu are legatura cu sportul,ci cu alimentatia (e f bine ca faci sport)trebuie sa incerci sa mananci fructe,sau bomboane fara zahar pentru inceput,imagineazati ca ciocolata nu exista,seara cand ti se face foame poti manca un mar,stii cum sunt acum primavara,cele verzi si mari, dulci, totul tine de vointa ta.winking(p.s.eu am tot 13 ani si 1.63 cm, vreo 53 kg,daca nu ma opream asta vara din mancat cu grasime, nu mai reuseam sa am atat, cred ca veam 70kg)pa, sper ca te-am ajutat happy

| AlexutzaDulcika a răspuns:

Si eu sunt inebunita dupa dulciuri...un sfat ar fi sa faci sport.dar nu sarituri cu coarda. 30abdomene, 15flotari si 30 spate dim si seara plus sariturile ca coarda si garantez ca vei slabi! Succes pup

| bebemikutzz a răspuns:

Doamnelaughing.si ew sunt la fell. dulciurile`s viata mea:X:X:X.am mankat azi 1 ciok si una o pastrez pentru mai inkolo:X:X:X:X::X.laughing

si aceleasi probleme cu vergeturile le am si ewcrying

| Alexandra_5760 a răspuns:

Pai programul pe care il faci e foarte buna!winking
Cand vrei sa mananci ceva dulce mai bine mananca niste fructe,, iar intre mese poti face abdomene...sau orice fel de sport
Handbal, volei.etc:d
Funda?''''big grin

| OAANAM a răspuns:

Nu mai manca dimineata pine cu unt! Te ingrasa foarte mult! Mananca mai bine dimineata un biscuite belvita star sau ceva de genul!

| claudia9607 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema... mama mi-a cumparat CROM(pastile) si pot sa spun ca m-a ajutat happy (insa tot mai mananc niste dulciuri, nu ca inainte )