| lulu98 a întrebat:

Am o super-urgenta! Ieri eu si alte 6 colege de clasa am avut un concurs de colinde si nu am participat la orele de curs.Plecarea noastra a fost aprobata de director si dupa aceea a fost nevoie sa mai asteptam inca 10 minute cadrul didactic insotitor.Doamna profesoara de matematica(cu damneaei fac ore alte clase, noi nu avem ore cu dansa), l-a inlocuit pe domnul profesor, deoarece acesta a avut o problema si nu a putut venii la ora...Ne-a vazut pe hol asteptand si ne-a chemat in clasa.Noi am urmat-o fara sa comentam nimic, iar cand am ajuns in clasa mi-a spus:"Nu pune botul ca eu iti inchei maine media, si daca vreau iti dau 7 si nu-ti mai iese ce vroiai tu!".
Problema este urmatoarea:eu chiar nu am "pus botul", nici nu m-am uitat spre dumneaei cand vorbea ca in final sa-i spuna profesorului nostru ca eu "i-am scos limba". Cand m-a intrebat dumnealui daca m-am manifestat intr-un mod vulgar in fata doamnei profesoare, era sa-mi fuga pamantul de sub picioare.Ca sa repar toate astea sunt sigura ca este nevoie sa-mi cer iertare, dar nu-mi trece nimic prin cap...Cum sa o fac? Cum sa o rog sa ma ierte pentru ceva ce nu am facut? Vreau doar ceva care sa spuna "Imi pare rau!" cu sinceritate, care sa arate ca imi pare chiar foarte rau si ca nu am vrut sa o jignesc in vreun fel prin expresia fetei mele! Am nevoie de raspuns in aceasta seara! FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa stabilesti daca ai facut cu adevarat asta sau nu pentru ca daca nu ai facut si iti ceri iertare este ca si cum ai recunoaste. Acuma daca ai gresit da iti ceri scuze. Daca vorbim de atitudine, depinde deci daca doresti si vorbesti cu o femeie ( mai eles ca femeile sunt mai rele intre ele de asta si manifestarea fata de tine ) recomandarea mea este sa te imbraci office si sa te duci la ea si sa-i spu-i spui ca iti pare rau daca comportamentul tau a deranjat-o si ca nu se va mai intampla. Sau poti spune ceva de genul " Va multumesc ca ati participat alaturi de noi si m-am bucurat ca ne-ati putut ajuta" - un compliment bine spus poate tine si locul unei scuze.

| lulu98 explică (pentru MeConstantine):

Multumesc mult! De obicei imi gaseam singura raspunsurile dar acum am fost data complet peste cap de chestia asta...

1 răspuns: