| mirabeluska a întrebat:

am o urgenta! am un vecin pe care l-a muscat un bondar sau gargaune de gura si de degetstraight face
ce trebuie sa faca?
e umflat tot! help me urgent recompensa

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Cum scapati de durere

In acest stadiu rana dumneavoastra inca mai pulseaza, de aceea doriti sa scapati de durere cit mai repede. Iata citeva metode recomandate pentru acest lucru, singura conditie fiind sa actionati cit mai rapid dupa ce ati fost intepati:

punind peste locuintepaturii o punga cu gheata sau chiar un cub de gheata, puteti face sa scada umflatura si impiedicati raspindirea veninului.

probabil ca o sa vi se para o ironie, dar chiar si caldura va poate ajuta sa va simtiti mai bine, neutralizind substantele chimice care provoaca inflamarea. Luati uscatorupentru par si tineti-indreptat catre locuintepaturii citeva minute.

unul dintre cele mai simple si mai eficace leacuri care se pot folosi in aceste cazuri este aspirina. Umeziti locuintepaturii si puneti o tableta de aspirina. Aceasta neutralizeaza diversii agenti inflamatori din venin.

adesea amoniacupe care iaveti in casa poate face minuni. Daca presarati amoniac peste rana, durerea va trece foarte repede.

este recomandata de asemenea o pasta preparata din bicarbonat de sodiu si apa, cu care se unge rana.

foarte repede inlatura veninuo pasta pregatita din carbune de lemn, astfeincit rana nici nu se va umfla, nici nu va durea. Farimitati un carbune, amestecati-cu apa si ungeti cu aceasta pasta rana, pe care o bandajati dupa aceea. Carbunele actioneaza foarte bine daca este mentinut tot timpuumed.

luati un preparat antihistaminic. Preparatele antihistaminice pentru uz intern care se gasesc in farmacii va ajuta sa scapati de durere (unudintre aceste produse este siropupentru tuse care contine substante antihistaminice). Acestea scad umflatura si inrosirea pielii provocate de veninuinsectelor.

incercati sa evitati intepaturile. Este cunoscut ca unele masuri profilactice va pot proteja de foarte multe neplaceri. Purtati haine deschise la culoare. Insectele prefera culorile inchise. Iata de ce apicultorii se imbraca de obicei in haine kaki, albe sau in alte culori deschise. Scapati de intepaturi si daca aveti grija sa nu mirositi prea strident: evitati parfumurile, lotiunile dupa barbierit si alte arome, pentru ca albinele sa nu va confunde cu nectaruunei flori. Cresteti consumude zinc: albinele sint atrase de persoanele care sufera din cauza deficientei de zinc (puteti creste consumude zinc numai cu indrumarea medicului).

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sa fuga la spital.

| Antonia1992 a răspuns:

Da-l cu patrunjel, freaca-l (pe bune), daca vezi ca nu ii trece atunci faceti bine si duceti-l la un medic ca nu-i de gluma.