| Pumpkin a întrebat:

am observat ca in ultima vreme m-am ingrasat putin asa ca as vrea sa mai dau jos de pe coapse si burtica.Nu vreau sa scad mult in greutate pentru ca nu sunt grasuta doar ca as vrea sa fiu mai in forma.
Ce gen de dieta/exercitii imi recomandati? Am 16 ani.

4 răspunsuri:
| Ralucutza15 a răspuns:

Hey! Aceeasi problema o am si eu, cea cu abdomenul! Si eu fac in fiecare seara exercitii pentru un abdomen plat.Am citit pe internet foarte multe trucuri prin care iti poti modela "burtica"winking
1)Stai intinsa pe spate cu mainile intinse tot pe spate. Dupa ridica mainile si picioarele in asa fel incat degetele de la picioare sa se uneasca cu cele ale mainii. Repeta acest exercitiu minim 5 minute.
2)Stai intinsa pe spate si incearca daca poti sa te prinzi cu mainile de ceva stabil in asa fel incat sa nu-ti pierzi echilibrul, si incepe prin a-ti ridica picioarele, fluturandu-le prin aer.winking Dar nu prea repede, cat mai incet, deoarece muschii abdomenului atunci lucreaza.
Pont: Bea multa apa cu lamaie (facuta in casa, fara zahar, nu cumparata)! Lamaia arde foarte multe calorii, si este un dusman impotriva "burticii" big grin
Pentru picioruse: este bine sa faci genoflexiuni, rezultatul se va cunoaste in minim 1 luna. Poti sa mai faci in paralel si multe plimbari cu bicicleta(si aceasta ajuta mult la muschii picioarelor).Mai poti face si sarituri, sa urci scarile, si multe altele..Important este sa simti atunci cand depui efortul! Este important sa faci si pauze cand lucrezi, asa vei fii mai in forma si vei putea muncii mai mult!
Bafta!winking

| Axys a răspuns:

Fa mai multe exercitii fizice pe zi... consuma multe lichide. vei slabi.

| Edwward a răspuns:

Alergare,inot.winking

| pro a răspuns:

O sa-ti recomand si tie ce le recomandat tuturor fetelor care au aceasta problema. Alergat intens. Aici ma refer in principal la foarte multe ture de parc, sprinturi (stiu ca nu sunt frumoase, nici mie nu-mi plac si sunt sportiv de performanta) si abdomene. Alergatul te ajuta sa arzi caloriile in plus, sprintul de ajuta sa-ti modelezi picioarele si sa dai o anumita forma muschilor abdominali (da, sprintul ajuta si abdomenul) iar abdomene ti le recomand in maniera:
1. intinsa pe o suprafata tare cu partea lombara lipita de sol iar atunci cand te ridici NU RIDICI PARTEA LOMBARA DELOC! Acest gen de exercitii ajuta foarte tare la intarirea si formarea muschilor abdominali superiori.
2. intinsa pe aceeasi suprafata tare cu picioarele ridicate undeva in jurul a 45 de grade si repetari din picioare sus si jos (atentie foarte mare la partea lombara, intotdeauna pe sol pentru ca te ajuta sa scapi de durerile de spate sau prevenirea acestora). Picioarele nu trebuie sa se balanseze mai mult de 10-15 cm, trebuie sa simti ca lucreaza abdomenul inferior.

Sper ca ti-am fost de folos.