| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU

Am sa incep cu inceputu pentru ca sai puteti intelege problema asa ca trebuie ca sa explic cam multe.
Deci pe cand aveam cate luni parintii mei s-au despartit iar eu si surorile mele am ramas la maicamea.
Stiti cum e aia fiecare copil are nevoie de un tata, iar in cazul meu nu e si de aiceia mam atastat extrem de mult de maicamea.
Asta a fost pana pe la 6 anisori.
Maicamea avea niste probleme cred nici eu nu mai stiu bine pana in ziua de azi. Era mereu in spital. si e cam greu pentru un copil sa vezi cum sta maicasa in pat si doareme si nu sti ce are nu stiu pentru mine pe vremea aicea era greu pentru ca nu era langa mine.
Dupaceia ea a trebuit sa plece in strainatate si pentrru mine era ca si cand i ia la un copil mic mama de langa el. sicer am suferit mult pentru eu era doar o cpila si aveam nevoie de ea. am locuit cu bunici duapceia. pana la varsta de 9 ani mi-am urat bunica era obsedata de curatenie la ea toatae trebuia sa straluceasaca si eu cum avea doar 7-8 ani aveam gandul la altceva afara la joaca cu copii desene animate si sti ce era mai rau ca daca nu faceam ceva bine ma batea iar pe soaramea geamna o lasa sa stea in varful patului toata ziua si sa nu faca nimica. ea era copila bunici. si lucru dura de dimineata pana seara in vacnte si cand veneam de la scola era la fel.
Dar cu timpul nu imi mai era asa de greu lucrul al facem cu drag am fost inceputa so iubesc ca pe -o mama. si a durat asa cam un an si ceva dupa aceea a murit. era asa mam atasat de o lata mama si si pe ia ia luat-o. maicamea a fost venita din strainatate a stat ata timp cat a durat inmormantarea si sarile de priveci si de revelion pentru ca bunica a urit pe 27 decebreie.
Eu una sincer cred ca ea trebuia sa stea langa mine si surosile mele. noua ne era greu va dati seama. iar ea chiar cu o saptamana inainte de ziua mea de nastere a plecat si noi a ramas cu bunicul. 3 fete si bunicul. nu stiu cum am resusit cred ca am avut noroc cu soramea mai marea ia avea pr vremea aiceia 16 ani singure nu cred ca reusiam si n-a fost destul a mai urmat o inmorantatre a unei matusi dupa aceea chera cateva luni dupa a murit un verisor si la sfrsit aproape agresata sexual de un profesor mai vechi deci cestiu ce imi zicea el acolo vrea sa ma sarut si pune mainile pe mine terbil. va dati seama nu pot explica asa bine. nu am putut sa-i spun la nimeni nimica timp de un an, a stiut doar o buna prietena de-a mea imi era o frica ingrozitoare.
dupa un an de trait cu bunicu a trebuit sa ne stabilim si noi in strainantate la maicamea. deci a unrmat alta tara ati oamni ati colegi la scoala alta limba si fara fatele care era mai mare fara celati care ati erau aproape fara prieteni ..etc.au trecut de atunci 2 ani. am invatat limba am noi prieteni ma descurc a am uitat am si un nou tata e turc si cu el a fost la fel ca cu achel profesor si la fel nu ma crezut maicamea stiti ce a zis el a fost doar o joaca.
cu timpul am trecut peste toate am devenit mai inchisa in mine dar asta nu e nimic cred eu.
Problema e ca fara sa vrea dese voi mi se intampla sa-i vina prin minte niste imagini din toata astea ce v-am povestit eu voua si nu stiu se atuna ele si nu le ai pot scolate din minte si incep si plang ca un copil mic de 2 ani si nu stiu de ce eu am trecut peste astea cred. si problema mai e ca mi s-a intamplat la scoala a trebut sa inventez o miciuna n-am vrut sa le expiluc ce e cu adevarat. dar mai mult acasa noaptea cand merg la som. voi ce ati face in locul meu? ce ar trebui eu sa fac sa nu mai plang cand ai amintesc de lucrurile alea? ce spuneti voi despre asta. dati idei ori ce. big grin

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Adry,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!