| anonim_4396 a întrebat:

Am să va adresez o intrebare legată despre viata de liceu si anume :-Reprezinta o schimbare semnificativa trecerea de la învățământul gimnazial la cel liceal?
Pentru voi cum este sau cum a fost viata de licean?
Adevărul este că, conteaza clasa din care faci parte si liceul la care ai fost admis...
Apreciez orice experienta, povesti si întâmplări imi puteti oferi!

Răspuns Câştigător
| BoneShiver a răspuns:

Bine ai zis, depinde mult si de colectiv. Pentru unii o sa fie o schimbare imensa, pentru altii o sa fie cam aceeasi chestie.

Acum depinde si la ce te referi prin "schimbare". Profesorii o sa fie evident mai reci (nu o sa fie aceeasi familiaritate ca in a 8-a). Abia in a 12-a o sa recunoasca si ei ca tineau la voi laughing. La nivel de studiu, poate sa fie mai usor sau mai greu. Oportunitati? Prietenii? greu de explicat.

Pana la urma cred ca cel mai mult conteaza sa te observi pe tine in primul rand, cum evoluezi, cum te adaptezi la nou. O sa fie bine laughing

Din experienta personala, liceul a fost chiar o perioada minunata. Anul asta am terminat. Un sfat din partea mea: Implica-te in activitati. O sa te ajute foarte mult in dezvoltare. Cum apare un afis prin liceu, auzi un zvon de la profi - pac informeaza-te si implica-te. O sa iti fie de folos!

Sa nu mai vorbim de diplome smug Angajatorii vad diplomele din liceu ca fiind superbe. Doar... stii tu: Arata ca stii sa faci si altceva decat sa inveti, ca stii sa relationezi, ca esti buna in mai multe domenii.winking

si na... BAFTA!

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Conteaza si ce lume cunosti,ce colegi ai, cum esti tu ca persoana si multe altele.
E etapa frumosa in viata, se intampla multe.
Depinde si ce limite ai.
Toata faza e sa nu fi tocilaru clasei sau "cel mai prost din curtea scolii" banuiesc ca stii melodia.
In rest, va fi totul ok.
Sincer as mai da timpul inapoi, dar nu e posibil!

| Samariteanul a răspuns:

Da,reprezinta o schimbare semnificativa in viata fiecaruia, nu numai pe planul invatamantului ci si pe cel al vietii sociale.Iti vei face noi prieteni, te vei certa cu altii, vei faca parte din noi grupuri si cel mai probabil in primul an de liceu te vei indragosti.E o experienta frumoasa dar in acels timp si putin stresanta.Vor aparea in timp si anxietatea si frica pentru ca na, sunt acolo si trebuie invinse.Vor aparea grupuri sau oameni ''cancer'' care par placuti, dar pe care la un moment dat trebuie sa-i scoti din viata ta pentru ca altfel te vor trage in jos.Conteaza si clasa, cum zici tu, dar daca esti om adevatar si inveti nu conteaza unde esti.Eu unul m-am certat cu o buna parte din cls de la mine, ar cu altii nici nu vorbeam.Prietenii mei si iubita mea sunt din alte clasa si din alte licee.Eu in clasa aia doar invat, impartind 6 ore pe zi acelasi spatiu cu niste straini.Depinde de tine cum vrei sa vezi lucrurile. Oricum la liceu vei avea parte de multe experiente frumoase si nu trebuie sa fi dominat de timiditate, sau mai ales de efectul acela de turma.Mai aveam unii care ziceau:euh, eu fac ce fac toti ceilalti si gata''Nu asta e scopul liceului, ca doar de aia ai greier.Foloseste-te de el, devin-o rebel/a, dar nu in sensul de nu mai inv, ci de a te preocupa mai mult de tine si ati vedea interesele.Bafta!

| Voidwithin a răspuns:

Primul an e mai ciudat, dupa te simti ca "acasa".