| lifewithoutdrugs666 a întrebat:

Buna TPU, am și eu o întrebare.
Acum vreun an și jumatate mi-am făcut un nou grup de prieteni care păreau de treaba. Petreceam tot timpul împreună, ne distram, etc. Însă după un timp am realizat ca au început sa devină incredibil de toxici. Nu am vrut sa-i las la început pentru ca asta ar fi însemnat sa rămân singur. Însă nu mai puteam sa îndur certurile, bătăile, insultele și dramele inutile și pe la începutul verii am decis sa vorbesc mai rar cu ei, aproape deloc. Nu mi-au simțit lipsa prea tare. A început școala și în prima săptămână au venit la mine fericiți și cu chef de vorba însă din nou am decis sa-i ignor. Și au dat ei seama ca nu-i mai vreau pe langa mine și intr-un final m-au lăsat și ei în pace. Ei bine, de atunci am început sa fiu în mare parte singur, singurul om de langa mine fiind prietenul meu cel mai bun.
Ei bine, nu credeam ca o sa zic vreodată așa ceva însă au trecut 5 luni și am cam început sa le simt lipsa. Mă simt incredibil de singur și izolat. Îmi este greu sa-i văd pe cei din jur cum se distrează și eu stau închis în casa. Așa ca mă gândeam sa reintru în grupul respectiv. Chiar dacă sunt toxici, poate pot sa ignor jignirile... Aveți sfaturi? E o idee buna sa fac asta? SI dacă da, cum sa le recâștig Increderea?
Va rog, ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Nu,in niciun caz sa nu te intorci in vechea gasca! Daca te intorci o sa isi bata joc de tine!
Mai bine singur decat cu un anturaj toxic in jurul tau!
Singuratatea e grea dar nu imposibila.Acum iti este greu la inceput, dar dupa mai mult timp o sa vezi ca o sa iti placa singuratea.
Ca sa alini suferinta cauzata de singuratate incearca sa ai un program cu activitati productive.
Adica sa faci sport, sa citesti carti sau sa faci activitati care iti fac placere sufletului tau.

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu mi se pare o idee buna. Vad ca constintizezi faptul ca nu sunt ok. De ce ai vrea sa stai langa niste oameni care nu te respecta? Fii recunoscator pentru prietenul tau si incearca sa petreci timpul cu el si mai imprieteniti-va si cu altii de varsta voastra. Lasa grupul acela ca nu e de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum poti sa simti lipsa unor nemernici care isi bateau joc de tine, lovindu-te, jignindu-te si umilindu-te?
Am senzatia ca ai uitat prin ce ai trecut si vrei sa o iei de la capat?
Cauta-ti un prieten bun si vei fi ok, dar nu mai plange dupa nemernici care te pun jos, ca-ti distrug viata.

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce esti asa toxica cu bietul baiat? La cum i te adresezi nu esti mai presus de prietenii lui. Am fost in aceeasi situatie ca el iar el se referea ca este ft greu sa vezi gasti care se distreaza dar tu esti singur, asa am fost si eu. Deci nu mai jigni si judeca oameni pe care nu ii cunosti ca nu stii tu prin ce a trecut fiecare si ce e in sufletul fiecaruia. Capish?

| Violleta2022 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Raspunde te rog intrebarii postate si evita sa intri in conflict cu alti useri.
Iti multumim de intelegere!

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alt argument nu ai pentru comportamentul tau toxic si imatur? Asa credeam si euwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Incapabil sa intelegi ce ti se spune?

| 1997onur a răspuns:

Bro mai bine singur decat cu prieteni falsi alegerea iti apartine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa fii singur decat intr-o companie proasta.

Prieteni zici?
La felul cum descrii ca s-au purtat cu tine, aceia numai prieteni nu iti erau.

Iti poti face alt grup de prieteni care sa-ti fie prieteni in adevaratul sens al cuvantului.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Salut! Vreau sa iti spun ca am fost in exact ACEEASI situatie, exact LA FEL. Hai sa iti spun ce am facut eu. Deci tot asa a m fost si eu cu o gasca, prin liceu, si totul era bine ne distram era totul ok pana ce s-au schimbat si au devenit ft toxici. Asa ca am renuntat la ei si am ramas doar cu un prieten, cel mai bun. Timpul a trecut iar eu m.am obisnuit chiar daca a fost greu. Dar ai grija la acel singur prieten bun pe care il ai. Eu dupa ce am terminat cu gasca am ramas prieten bun cu acest baiat inca vreo 5 6 ani. S-a stricat treaba de cand si.a facut gagica si de atunci eu am fost cam roata de rezerva. Cand era cu ea nu ii mai pasa de mine, cand ea pleca mama ce bun prieten era cu mine sa ies cu el afara si restul, in rest nada. Dar in sfarsit nu am mai putut sa suport chestia asta si am terminat.o si cu el. E naspa singur si fara prieteni dar asta e... si e greu sa gasesti prieteni cu care sa fii pe acelasi vibe si sa iti fie "prieten", nu doar pe interes. sper ca cu timpul sa ma obisnuiesc si eu si tu!winking

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Incapabil sa iti inteleg comportamentul toxic, imatur si lipsit de caracter pe care apropo ti l-ai dovedit din nou luandu-ma de sus de parca ai fii tu cineva. Eu zic sa iti scoti basinile alea din cap.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Ce ai facut jasminuțo m-ai blocat? Nu esti in stare sa ai coloana vertebrala si sa admiti lipsa ta de caracter si toxicitatea ta?winking