| VampyYuki a întrebat:

Am si eu o intrebare: anul asta am inceput clasa a 9-a, si, ca orice persoana normala, am legat cateva prietenii cu anumiti colegi, unul dintre ei fiind un tip. E destul de de treaba, are cam aceleasi gusturi muzicale ca si mine si nu pot sa zic ca suntem chiar cei mai buni prieteni/colegi, dar ne intelegem. Cu timpul am inceput sa ma distantez de el deoarece imi gasisem un grup de fete in clasa cu care sa impartasesc mai multe chestii, si am inceput sa stau mai mult cu ele. De la un timp a inceput el sa ma intrebe tot felul in pauze, iar eu ii raspundeam bucuroasa, doar ca din anumite gesturi pe care le facea mi s-a parut ca e un pic "plecat cu capu' ", acesta fiind inca un motiv pentru care sa nu stau asa des pe langa el, si sa ma distantez de el si mai mult. Chiar daca in exterior ii zambesc, pe dinauntru nu ma gandesc decat cum ar fi sa fac sa ma lase in pace. Nu pare a fi chiar rau, ci doar inconstient. E un tip destul de ciudat. Si credeti-ma ca nu sunt genul de tipa fitoasa si ingamfata, care sa puna imediat o eticheta cuiva. Am ajuns la concluzia asta pe baza unor lucruri concrete, am stat sa-l analizez, si nu mi se pare tocmai in regula. Poate ca ma pripesc, dar, azi am primit un mesaj de la el si-mi zicea ca spera sa nu ma supar ca nu a avut curajul sa-mi ceara mie numarul in fata(i l-a cerut unei colege azi). Eu am zis ca e ok. Dupa ce am stat cu el putin de vorba m-a intrebat daca nu cumva vreau sa merg maine la el acasa straight face. M-am uitat putin chioras la ecranul telefonului si am zis repede ca nu ma duc maine la scoala. Apoi el a devenit posomorat si a zis:"Da bine eu doar te-am intrebat daca vrei sa vii, n-am zis ca e neaparat. In fine ma rog...". straight face Nu prea vreau sa stiu de ce m-a chemat la el, desi nu stiu cum voi reactiona sau ce scuza voi inventa daca asta se mai intampla si a 2-a oara, data in care probabil vom fi fata in fata. Deci, va rog, un sfat, orice chiar nu stiu cum ar trebui sa-l tratez. Parea de treaba la inceput dar acum nu face decat sa ma sperie. Ce-ar trebui sa-i spun? Sau mai bine spus cum ar trebui sa ma comport cu el?

1 răspuns:
| OlariuRox a răspuns:

Explicai ca sunteti doar colegii si nu doresti ca mergi la el acasa, daca vrea sa va vedeti si sa vorbiti, puteti iesi afara la o plimbare sau la un suc, in nici un caz acasa la el. Spune-i ca nu iti doresti o relatie, doar o relatie de prieteni.Bafta si nu mai fi asa timida spune-i verde in fata ce te deranjeaza.