| flaviusvampirdeiasi a întrebat:

Buna TPU, am si eu o problema, sunt tot eu Flavius dar de data asta nu va mai tacan cu problema mea cu Narcis care apropo nu i-am spus inca ca il plac, ii spun asta dupa evaluarea nationala ca sa vad daca ramanem in aceeasi clasa, dar eu sper ca o sa ramanem in aceeasi clasa.
In fine aceasta problema nu este a mea ci a Alinei, o colega a mea foarte desteapta care se muta in Bucuresti si a fost acceptata la Ichb gratis in clasa a noua, insa nu stie daca sa mearga acolo sau la Sava caci e foarte desteapta. Parintii ei sunt fizicieni foarte destepti. Ea a fost in fiecare an la nationala la matematica si fizica. M-a rugat pe mine sa scriu pe TPU pentru ca stie ca eu am cont si ea nu vrea sa isi faca cont dar eu i-am spus sa faca cont pentru ca ea stie ce probleme are, dar mi-a spus ca nu ca stiu si eu ce probleme are.
In fine, daca alege sa mearga la Ichb nu poate sa mai mearga la Sava si trebuie sa decida saptamana asta. Nesimtitii o santajeaza cica daca zice saptamana asta ca vrea la Sava si dupa peste doua vrea la Ichb trebuie sa plateasca clasa a noua, nu mai e gratis si asta e de rahat ca ea nu poate consuma bani pe un liceu de fite cu toate ca ar fi la clasa de performanta la fizica. Deja am dezbatut cu totii noi prietenii intre noi insa nu am reusit sa o ajutam de aceea va cer voua sfatul.
In fine, sa trecem la subiect. La Sava a auzit ca nu sunt profi buni doar la clasa de stiinte dar ea vrea la matematica informatica, dar tatal ei a fost la Sava cand era de varsta ei si o influenteaza nelasand-o la Ichb. Ea ar vrea la Ichb fiind putine dezavantaje acestea fiind ca trebuie sa poarte o uniforma stricta, ca nu poate avea coafuri extravagante, ca nu va avea viata sociala doar invata, invata, invata. Turca nu ar fi o problema caci ar sta pe fotolii ar asculta muzica beau ceai si mananca rahat turcesc.
Trebuie sa ia o decizie URGENT! Va rog ajutor, Ichb sau Sava din Bucuresti? As aprecia foarte tare daca mi-ar da elevi din aceste scoli sfaturi, de fapt nu mie ci Alinei, dau fundita. Multumesc TPU sunteti cei mai tari!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe Alina nu o santeajeaza nimeni, doar minciuni peste minciuni.
alegerea este a ei sau a parintilor ei. Dar atat vreme cat o doare in cot de noi si nu vrea sa-si faca cont personal aici, sa-si puna singura intrebarile, de ce ne-am stresa noi, sa-i raspundem?

Tu mai poti lua o pauza de la minciuni, macar mai respiri si inveti si tu sa traiesti normal.

| flaviusvampirdeiasi explică (pentru Violleta2022):

Cum adica sa iau o pauza de la minciuni n am zis nimic gresit nu stiu ce vezi tu minciuna. Cat despre alina o inteleg ca nu vrea sa isi faca cont atata timp cat asta este singura ei problema. Daca tu ai fi in locul ei sau al meu ce ai face ce ai crede despre un om ca tine?
De parca nu ai si tu probleme si nu ai si tu prieteni pe care vrei sa ii ajuti.
Mama alinei este de parere ca viitorul ii apartine alinei si o lasa sa aleaga orice vrea ori sava ori ichb deoarece ambele licee sunt de elita si ambele ii ofera un viitor prosper pe cand tatal ei este de parere ca mai bine merge la sava. Alina este in cumpana mai ales ca are stresul pe care toti il avem legat de evaluarea nationala si tu nici macar nu vrei sa ii dai o mana de ajutor sa ii dai macar cateva indicatii sau pareri despre cele doua licee poate o ajuti sa se decida?
Cat despre mine ce doamne cum adica "macar mai respiri si inveti si tu sa traiesti normal" deja fac asta mersi de sfaturi

| Violleta2022 a răspuns (pentru flaviusvampirdeiasi):

Lasa minciunile si fanteziile si ocupat-te NUMAI de persoana ta, ca de era urgent pe cat afirmi fata aia era aici, nu tu.
Iata inca o fantezie de-a ta, care nu are nici in clin sau mancea cu subiectul"Turca nu ar fi o problema caci ar sta pe fotolii ar asculta muzica beau ceai si mananca rahat turcesc".
De unde ai scos-o nici tu nu stii, dar ai vrut sa mai insiropezi minciuna si te-ai adancit in ea.

| flaviusvampirdeiasi explică (pentru Violleta2022):

Ba fetita idioata tu te crezi desteapta si crezi ca stii rezolvarea problemei lui alina dar de fapt habarnai de viata. Turca este o problema majora la ichb deoarece alina nu are chef sa isi umple memoria cu chestii inutile ca turca si vrea sa o foloseasca numai pentru matematica si fizica. Acum doua zile a fost la interviu ca sa afle despre ichb si profi de acolo i.au spus ca ora de turca e foarge chill si ca le da rahat le pune muzica si stau pe fotolii in cerc daca nu ma crezi intreaba.i.
Nu te mai crede buricu pamantului pentru ca nu esti si nu esti la fel de desteapta ca alina oricat te.ai flexa. Asa ca potol yourself!
Nu mai fi geloasa pe alina nu vei fi niciodata la fel ca ea dar macar pune mintea la contribjtie daca tot te dai tu mare in comentarii.
Deci sa aleaga sava sau ichb? Daca te doare in cot (cum cica o doare pe alina ca sa te citez) atunci nu te mai baga ca musca.n lapte mersi mult te pup