| tweety21 a întrebat:

am un caine lup de aproape o luna, nush ce sa mai ma fac. azi i.am cumparat niste bobite si i.am dat sa manance iar dupa ce a mancat tot m.ai vroia i.am mai dat putin dar i le.am pus in apa ca sa bea apa sa se umfle alea in fine dupa ce a mancat tot mao vroia si i.am dat una cate una dar ii spune.am cuminte si daca era cuminte ii date.am daca nu nu vroiam sa ii dau si ma musca de mana si latra si tragea de bluza mea.
Spuneti.mi ce sa ii fac sa fie ascultator, dar nu vreau sa il duc la dresaj fara dresaj.
Cum ar trebui sa procedez.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LastMimzy a răspuns:

Fa-i un program, gen ii dai de mancare de 3/5 ori pe zi si ii dai cam aceeasi cantitate la fiecare masa. Daca i-ai dat o portie potrivita cat sa se poata satura incearca sa nu trisezi si sa ii mai arunci cate ceva cand cerseste. Dupa un timp va invata si el cand si cat trebuie sa manance.
Incearca sa faci asta acum cand e mic pentru ca dupa ce creste sunt mici sansele sa il mai inveti.