| LolaCy a întrebat:

am un laptop pe care l-am primit mai demult dar la care ii tine bateria foarte putin (aprox 20 min) din cauza ca a fost tinut prea mult la incarcat. voi primi un laptop nou maine si ma intreb ce trebuie sa fac, cum trebuie formatat ca sa ma tina bateria cat mai mult? pls dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Bullweif a răspuns:

Laptopurile noi nu mai au problema asta, adica sa se strice bateria daca stau prea mult la incarcathappy in momentul in care au bateria full "deconecteaza" incarcatorul de la baterie si daca ramai conectat la priza o sa functioneze ca un desktop, si o sa treaca pe alimetarea de baterie doar cand te deconectezi de la priza. O alta solutie ar fi sa ii scoti bateria cand nu o folosesti, adica daca mergi pe priza...

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca primesti laptop nou nu e necesar formateare lui doar daca are arhive care nu te intereseaza ii stergi ceva din el, se spune ca e bine sa il lasi 8 ore primele 3 incarcari dar sa se descarce complet si apoi poti sa face ce vrei cu el.

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Nu mai e aceasta problema. Eu il tin asa non-stop si nu se stricabig grin.