| larisa69 a întrebat:

am varsta de 13 ani si sunt in clasa a VII-a. problema mea este familia. astazi, un prieten de al meu avea majoratul si pe mine nu ma lasa sa merg. si la revelion am vrut sa merg la niste prietene si nu m-a lasat deoarece spunea ca este lume pe acolo si eu nu am ce cauta. adevarul e ca erau parintii prietenilor mei si inca cativa. atunci nu m-au lasat. astazi, de fapt asera i-am cerut mamei care e plecata in spania, i-am cerut pe mess sa pot merge. ea spunea nu si nu in continuare. am zis ca trebuie sa las totul pe ultima suta de metri si asa am si facut. dar iata ca tot nu a dat roade. a vorbit si o prietena de-a mea cu mama pe mess si tot nu si nu in continuare. ce pot face sa le castig increderea alor mei? ( locuiesc in curte cu unchiul, matusa si bunika). vreau sa merg la acest majorat foarte mult fiindca acest baiat imi e un prieten foarte bun:X ce sa fac?

1 răspuns:
| BlackRose95 a răspuns:

Mai insista, spune-i mamei tale ca asta iti doresti si sa aiba incredere ca nu vei "scapa in balarii" nu niciun baiat, ca nu vei fuma si nu vei consuma alcool. De asemenea poti sa-i promiti ca vei telefona acasa din cand in cand pentru a se asigura ca esti bine. Mamei tale ii este frica sa nu patesti ceva si este ceva normal. Daca ce ti-am zis mai sus nu da roade poti sa incerci si o alta solutie :incepi sa plangi, dar fara sa spui chestii gen "nu ma mai duc la scoala", nu mai fac aia si nu mai fac aia.