| OriceNumaiEuNu a întrebat:

Am o problema cu violenta in.familie. Eu locuiesc cu unchiul meu de ceva vreme si de cateva luni ma.loveste mai mereu, tot timpul cauta un motiv sa ma. loveasca. Am.incercat sa vorbesc cu tatal meu dar unchiul meu(fratele lui) nu ii zice tot adevarul. Mama mea nu are ce sa faca, ea este plecata si nu poate veni decat de paste si sta doar 2 saptamani. nu mai rezist, ce as putea face?
Tin sa precizez ca parintii mei sunt divortati si ambii sunt plecat in strainatateiar inainte sa stau cu unchiul meu am stat cu matusa mea(sora tatalui meu) care facea la fel. Am vrut sa stau cu unchiul meu in speranta ca va fi. diferit dar m-am inselat...
Ps: contul acesta de TPU nu imi apartine, este un cont al unui prieten care nu.il mai.foloseste.

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Incearca sa aduci dovezi pentru ceea ce declari, inregistreza cu telefonul mobil acele momente
Nu ai la cine sa apelezi (bunici de exemplu)
Vorbeste cu o profesoara decare te simti mai atasa si stie prin ce treci!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vanqu1sh a răspuns:

Ii reclami, parintii tai o sa fie obligati sa ia ceva masuri in legatura cu asta, orice este mai bine decat sa fii maltratat de sange din sangele tau. Chiar se merita sa stai asa?

| OriceNumaiEuNu explică:

I-am inregistrat pe amandoi... dar daca ma duc la politie o sa fiu dus la orfelinat... bunicii si majoritatea rudelor ba locuiesc la tara ba sunt plecati in.alta tara... nu vreau sa ma mut de aici... e casa parintilor mei nu a lor... nu vreau sa ma duc la bunici sau oriunde altundeva... vreau sa termin scoala si sa imi fac un viitor... as vrea.sa stiu ce as putea face...simt ca o sa cedez psihic in curand. chiar nu mai stiu ce sa fac.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru OriceNumaiEuNu):

Pentru moment ia legatura cu cei de la asociatia,, telefonul copilului' http://www.telefonulcopilului.ro/

Daca zici ca unchiul tau te agreseaza tot mai bine ti-ar sta in alta parte!
Nu ajungi di prima la centrul de plasament, tot la rude ti gaseste un loc.

| OriceNumaiEuNu explică:

Sincer nu stiu ce sa mai fac... din cate am citit pe net am inteles ca pot sa fac o plangere penala sau ceva... o sa incerc sa il amenint cu asta... daca nu merge o sa ma duc la politie... nu stiu, chiar nu stiu. si ce ma doare cel mai tare e faptul ca proprii mei.parinti.nu vor sa faca nimic. practic nu le pasa... nu am facut nimic rau ca sa merit tratamentul asta inuman. poate am gresit. dar sa fim seriosi, toata lumea greseste si toti invatam din greseli... nu are motive sa dea in. mine... chiar nu i-am dat deloc motive... deja am inceput sa nu mai pot dormi. nu stiu cat mai pot.rezista.